Factors affecting academic success in foreign language learning classrooms in university setting
Üniversitede yabancı dil öğrenilen sınıflardaki başarıyı etkileyen faktörler
  1. Tez No: 537219
  2. Yazar: FATMA İREM GÖRKEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ YALÇIN TILFARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma dilbilgisi öğrenme stratejileri, öz-yeterlilik ve öğrenen özerkliği faktörlerinin arasındaki ilişkiyi ve bu faktörlerin başarı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Üç faktörü birlikte incelemek sınıf içi etkinlikleri için bazı ip uçları verebilir. Çalışma Gaziantep Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda dört farklı seviyeden temel, başlangıç, orta ve üst ortadır. 350 öğrencini gönüllü olarak katılımıyla çalışma gerçekleşmiştir. Veriler 65 maddeli üç anket aracılığıyla toplanmıştır. Tüm istatistiksel hesaplamalar SPSS kullanılarak yapılmıştır. Anketlerin güvenirliklerini hesaplamak için Cronbach's Alpha kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre dilbilgisi öğrenme stratejileri arasında (r=.185 p>.01), öz yeterlilik ve akademik başarı arasında (r=.455 p>.01) ve öğrenen özerkliği ve akademik başarı arasında (r=.120 p>.01) olumlu bir ilişki vardır. Dil öğrenme stratejileri, öz-yeterlilik ve öğrenen özerkliği bir araya geldiği zaman olumlu bir ilişki gözlemlenmektedir (r=.472 p>.01).
Özet (Çeviri)
This study mainly investigated (a) the relationship among grammar learning strategies, self-efficacy and learner autonomy and (b) their affects on academic success. Investigating all of them give some clues for classroom practice. The study was conducted at Gaziantep University Foreign Languages Higher School with the participation of 350 students from four different proficiency levels (elementary, pre-intermediate, intermediate and upper-intermediate). The data were collected through a questionnaire that has three parts with 65-items. The data collected through the questionnaires were analyzed by means of the quantitative method including calculating descriptive statistics. According to analysis results, there is a positive relationship between grammar learning strategies and academic success (r=.185 p>.01), self-efficacy and academic success (r=.455 p>.01) and learner autonomy and academic success (r=.120 p>.01). When grammar learning strategies, self-efficacy and learner autonomy were investigated together, it was observed that there was a statistically positive relationship with academic success (r=.472 p>.01)