Öznel ahlaka dair olan inancın politik tutumlar üzerindeki etkisi
The effect of belief in subjective morality on ideological beliefs
- Tez No: 537218
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM CESUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Psychology, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Meta-etik ahlaki iddiaların nesnel anlamda mı yoksa öznel anlamda mı doğru veya yanlış olduğuyla ilgilenen ahlak felsefesinin alt dalına verilen isimdir ve kişilerin hile davranışından (Rai ve Holyoak, 2013) prososyal davranışına (Young ve Durwin, 2013) kadar birçok davranışı etkilediği daha önce gösterilmiştir. Bu çalışmada politik ideolojiler arasındaki temel farklılıkları yaratan bir değişken olarak meta-etiksel inançlar ileri sürülmüştür ve —bildiğimiz kadarıyla— ilk defa dört korelasyonel (toplam n = 2,453) ve üç deneysel (toplam n = 1,507) çalışmada sistematik bir şekilde incelenmiştir. Sonuçlar genel olarak öznel ahlakla politik tutumların ilişkili olduğunu (çalışma 1-4) ve aynı zamanda öznel ahlakı aktive etmenin politik tutumlarda nedensel bir değişikliğe sebebiyet verdiğini (çalışma 5 ve 7) göstermiştir. Daha spesifik olarak, öznel ahlakı aktive etmek insanların ahlaki temellerden zarar ve adalet ilkelerine verdikleri önemi hem de gruplar arası tolerans düzeylerini arttırmıştır. Korelasyonel bulgular toleransın öznel ahlak ve politik tutumlar arasındaki ilişkiye tutarlı bir şekilde aracılık ettiğini gösterse de, deneysel bulgular (nedensel) bir aracılık etkisinin olmadığını göstermektedir. Deneysel bulgular aynı zamanda —düşük etki büyüklüğüne sahip olsa da— öznel ahlakı aktive etmenin sol ve sağ ideolojiler arasındaki ahlaki görüş farklılıklarını azalttığını göstermektedir. Bulgular genel olarak bir bütün halinde politik farklılıkları yaratan temel bir değişken olarak meta-etiksel farklılıkların önemine vurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Meta-ethics is the name given to the branch of moral philosophy concerned with whether moral claims are true or false in an objective or subjective manner. Lay metaethical beliefs have been shown to influence cheating (Rai & Holyoak, 2013) and prosociality (Young & Durwin, 2013), among other behaviors. The present research is, to the best of our knowledge, the first to systematically examine the influence of belief in subjective morality on political attitudes in four correlational (total n = 2,453) and three experimental (total n = 1,507) studies. The results showed that subjective morality is correlated with political attitudes (Studies 1-4) and that priming subjective morality causally influences political attitudes (Studies 5 and 7). More specifically, priming subjective morality bolstered the moral foundations of harm and care and intergroup tolerance. While the correlational findings demonstrated that intergroup tolerance mediated the relationship between subjective morality and political attitudes, the experimental findings failed to reveal a (true) mediational role for tolerance. On the other hand, the experimental findings revealed, albeit with a small effect size, that priming subjective morality decreases the difference in moral convictions between left-wing and right-wing ideologies. The findings support the conclusion that metaethical beliefs are a major determinant of the political attitude differences between different ideologies.