Impacts of heat exposure on workers' health and performance at steel plant in Turkey
Türkiye'de demir-çelik fabrikalarındaki ısıya maruz kalan işçilerin iş sağlığı ve performansa etkileri
- Tez No: 537251
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çelik fabrikasında çalışanların nispeten vücut rahatlığını koruyanların önemi büyük önem taşımaktadır. Bunun nedeni, verimlilik, sağlık ve güvencenin ona güvenmesidir. Demir ve çelik fabrikalarının işçileri, verimsizliğe ve kırılma performansına neden olan aşırı radyan ısıya sunulur. Bu çalışma, ısı yükünün Kardemir Çelik Fabrikası'ndaki Karabük-Türkiye'de birkaç sıcağı stres endeksi kullanarak işçilerin sağlığı ve aktivitesi üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Saha tahminlerine daha fazla katılarak, Haziran 2016'dan Ağustos 2016'ya kadar süren anketler tamamlandı. Çelik fabrikasında sürekli olarak çalışan beş ayrı işyerinden toplam 100 işçi çalıştı. Islak ampul küre sıcaklığı (WBGT), fizyolojik gerilme (PSI) ve ısı stresi (HSI) endeksleri belirlenmiştir. İşçilerin verimlilik düzeyleri, iş yoğunluğu eğrilerine göre iş kapasiteleri ile farklı WBGT düzeyleri arasındaki ilişkilerin analiz edilerek ve öngörülen ortalama oylama (PMV) - verimlilik modeli kullanılarak değerlendirilmiştir.WBGT'nin en yüksek tahminleri Ağustos ayında, yüksek fırın bölgesinde ve 31,32 ± 0,8 ° C ve 31,34 ± 0,7 ° C ortalama tahminleriyle ayrı ayrı, sürekli döküm ünitesinde çarpıcı bir şekilde kaydedilmişken, en büyük HSI haddeleme tesislerinde % 137.83 ± 18.45 bir değer. Katılımcıların yaklaşık% 86'sı ısı dalgaları, kir ve gaz emisyonları nedeniyle yaz ortasında sıcak sıkıntıya maruz kalmıştır. Kalp atım hızı (r = 0.648 ve r = 0.517) ile birlikte, çekirdek vücut sıcaklığına (r = 0.725 ve r = 0.721 tek tek) sahip PSI ve WBGT indeksleri arasında kuvvetli ilişkiler saptandı. Bunlar, işçilerin sağlığı ve performansı üzerindeki ısı yükü etkisini değerlendirmek için en uygun endeksler olarak kabul edilir.
Özet (Çeviri)
The importance of workers keeping up relative body comfort in steel plant is of great significance. This is because productivity, health, and safety rely upon it. Laborers of Iron and steel plants are displayed to over the top radiant heat that causes bother and breaking focuses their execution. This study inquires about the affect of heat load on workers' wellbeing and action in Kardemir Steel Plant in Karabük-Turkey utilizing many heat stress indices. Joined field estimations what's more, surveys were completed over a period from June to Eminent 2016. An aggregate number of 100 workers reliably working within the steel plant from five one of a kind work environments were chosen. The wet bulb globe temperature (WBGT), the physiological strain (PSI), and the warm stretch (HSI) files were ascertained. Workers' productivity level was evaluated by analyzing the connections between work capacities and particular WBGT levels against work intensities' curves and by utilizing the anticipated mean vote (PMV) - productivity model. The foremost raised estimations of WBGT were recorded in August, strikingly interior the blast furnace zone and continuous casting unit with cruel estimations of 31.32±0.8 °C and 31.34±0.74 °C independently, whereas the most noteworthy HSI was found out at the rolling mills unit with a esteem of 137.83% ±18.45. Approximately 86% of members whimpered of warm burden in the midst of summer since of warm waves, soil and gas emanations. Solid connections were found among PSI and WBGT indices with center body temperature (r=0.725 and r=0.721 separately) as well as the rate of pulse (r=0.648 and r=0.517). These are considered as the foremost suitable indices for surveying heat load influence on laborers' prosperity and execution.