İminodiasetik asidin In vıtro ve In vıvo anti-alzheimer potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of In vitro and In vivo anti-alzheimer potential of iminodiasetic acid
  1. Tez No: 537252
  2. Yazar: TUĞBA GEZMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TÜRKEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Alzheimer hastalığı (AH), en sık görülen nörodejeneratif hastalıklardan biridir. Dünya genelinde yaşlı insanlardaki bunama olgusunun % 80' inden fazlasını oluşturmaktadır. AH patolojik olarak, hücre içi nörofibriler yumaklar ve hücre dışı amiloid protein birikimleri ile karakterizedir. AH için henüz etkin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bu nedenle, AH' na karşı önleyici veya yavaşlatıcı terapötiklerin geliştirilmesine yönelik araştırmalar büyük önem taşımaktadır. Mevcut tez çalışmamızda, çeşitli yararlı biyolojik etkileri olduğu bilinen, iminodiasetik asit (IDA) aminoasidinin anti-Alzheimer potansiyeli değerlendirilmiştir. IDA aminoasidinin potansiyel nöroprotektif etkisi, SH-SY5Y hücre hattıyla, WST-8 testi, LDH testi ve metal şelatlama çalışması yapılmıştır ve AlCl3 maruziyetiyle indüklenen deneysel AH modeli oluşturulan sıçanlarda biyokimyasal, hematolojik, histopatolojik değerlendirmeler ve bununla birlikte moleküler genetik analizler yapılarak belirlenmiştir. Çalışmada 16 adet dişi Sprague-Dawley sıçan kullanılarak 4 grup oluşturulmuştur. Grup 1: kontrol grubu (n=4); Grup 2: AlCl3 maruziyeti ile deneysel AH oluşturulan grup (n=4); Grup 3: tedavi amaçlı IDA uygulanan grup (n=4); Grup 4: IDA grubu (n=4). AlCl3 maruziyeti ile AH oluşturulan sıçanlarda oksidatif stres ve nörodejenerasyon gözlenmiştir. Yapılan moleküler genetik analizler ile alüminyumun β-sekretaz ve γ-sekretaz aktivitelerini artırırken α-sekretaz aktivitesini azalttığı ortaya konmuştur. Bulgularımız IDA aminoasidinin uygulanması ile alüminyum toksisitesinin etkisiyle oluşan nörodejenerasyon ve oksidatif hasar düzeylerinin azaltılabileceğini açıkça ortaya koymuştur. Bu tez çalışması sonucunda elde edilen verilerin AlCl3'e bağlı nörodejenerasyon ve oksidatif strese karşı iyileştirici potansiyele sahip yeni bileşiklerin sentezlenmesine ve yeni tedavi strateji araştırmalarına farklı bir bakış açısı sunacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) is one of the most common neurodegenerative diseases and accounts for more than 80% of the worldwide population of dementia in elderly people. AD is pathologically characterized by the accumulation of intracellular neurofibrillar tangles and extracellular amyloid protein. Yet, there is no fully qualified treatment for AD. For this reason, therapeutic studies in the areas of AD prevention or slowing down are of great importance. In the study, the anti-Alzhemer potential of iminodiacetic acid (IDA) amino acid was investigated. The potential neuroprotective effect of IDA amino acid, WST-8 test, LDH test and metal chelation study with SH-SY5Y cell line and also biochemical, hematological, histopathological evaluations and molecular genetic analyzes were determined in rats induced experimentally with ALCl3 exposure. Four groups of female Sprague-Dawley rats were used in the study. These groups were as; Group 1 control (n = 4), Group 2 AICI3 exposed experimental AH model group (n = 4), Group 3 IDA (n = 4) and IDA 's neuroprotective effect on AD Group 4 AICI3 + IDA (n=4). Oxidative stress and neurodegeneration were observed in AD-induced rats with AlCl3 exposure. Molecular genetic analysis revealed that aluminum reduces β-secretase and γ-secretase activity while reducing α-secretase activity. Our results revealed that the application of IDA amino acid could reduce the levels of neurodegeneration and oxidative damage caused by aluminum toxicity. We believe that the data obtained from this thesis will give a different perspective to the synthesis of new compounds with AlCl3-dependent neurodegeneration and oxidative stress, and to new treatment strategy researches.