Investigation of effect of fiber migration and blend irregularity within yarn cross-section on knitted fabric thermal comfort performance
İplik kesitindeki lif göçü ve harman düzensizliğinin örme kumaş ısıl konfor performansı üzerinde etkisinin incelenmesi
- Tez No: 537253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışma kapsamında, pamuk/akrilik iplik numuneleri 75-25%, 50-50%,40-60% karışım oranlarında, 20/1, 24/1, 30/1 olmak üzere üç farklı numarada ve 3.5 α, 4 α, 4.5 α olmak üzere üç farklı büküm katsayısında üretilmiştir. Örme kumaş numuneleri aynı desen ve sıklıkta iplik numunelerinden örülmüştür. Kumaş numunelerinin yarısı ağartma işlemi için kullanılmış ve kalan diğer kısmı ise ham kumaş olarak değerlendirilmiştir. Böylece 27 adet iplik numunesi ve 54 adet kumaş numunesi elde edilmiştir. Lif migrasyonu ve paketleme yoğunluğu gibi iplik yapısal özelliklerini hesaplamak için görüntü işleme algoritması geliştirilmiştir. Öte yandan, ilgili standartlar kullanılarak kumaş konfor özellikleri belirlenmiştir. Kumaş numunelerinin gözenekliliği, görüntü işleme algoritması uygulanarak da ölçülmüştür. Sonuçlar istatistiksel olarak iplik numarası, karışım oranı ve büküm katsayısı gibi bağımsız parametrelerin; iplik lif migrasyonu, iplik paketleme yoğunluğu, iplik çapı; ayrıca kumaşların hava geçirgenliği, su buharı geçirgenliği, kılcallık ve gözeneklilik gibi bağımlı değişkenler üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of study, cotton-acrylic yarn samples with 75-25%, %50-50%, 40-60% blending ratios were produced with three different yarn numbers; 20/1 Ne, 24/1 Ne, 30/1 Ne and three twist coefficients; 3.5 α, 4 α, 4.5 α. Knitted fabric samples were manufactured from the yarn samples with same stitch density and pattern. Half of the fabric samples were applied bleaching process other remaining part was evaluated as raw fabric. Thus, totally 27 yarn samples and 54 knitted fabric samples were obtained. The yarn cross-sectional samples were sliced with microtome. The image frames of yarn cross-sections were acquired via digital microscope. Image processing algorithm was developed to calculate yarn structural properties; fiber migration and packing density. On the other hand, fabric comfort properties; were determined by using related standards. The porosity of the fabric samples was also measured by applying image processing algorithm. The results were evaluated statistically and the effect of independent parameters; yarn number, blending ratio, twist coefficient on dependent parameters; yarn fiber migration, yarn packing density, yarn diameter. Also effect on fabric performance; air permeability, water vapor permeability, wickability and porosity were revealed.