Sınıf yönetiminde sınıf içi disiplin sorunları ve çözüm yöntemleri konusunda yönetici ve öğretmen görüşleri
Classroom teachers and teachers' opinions on classroom discipline problems and solution methods
  1. Tez No: 537258
  2. Yazar: AHMET AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OSMAN KURTKAN KAPICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı, idarecilerin ve branş öğretmenlerinin, öğrencilerin sınıf içi disiplin sorunlarına yönelik tepkilerini ve görüşlerini analiz etmektir. Bu temel amaç doğrultusunda, idareci ve öğretmenlerinin sınıf içi olumsuz davranışlarına yönelik tepkilerinin; cinsiyet, yaş, kıdem ve öğretmenlik mesleği eğitiminin alındığı kurumun niteliği gibi kişisel özellikler ile sınıf düzeyi ve okulun yapısı ve özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığına bakılmıştır. Araştırma, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Şişli ve Çekmeköy ilçesinde uç örneklem yöntemi ile seçilen iki mesleki teknik lisesinden 4'ü erkek, 3'ü kadın toplam 7 yönetici, 6'sı erkek, 19'u kadın toplam 25 sınıf/branş öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Yerleştirme puanı yüksek olan okuldan 9'u kadın, 6'sı erkek toplam 15 veli ile yerleştirme puanı düşük olan okuldan 4'ü kadın, 2'si erkek toplam 6 veli ile görüşülmüştür. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve veriler yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Verilerin toplanmasında, uzman yardımıyla birlikte araştırmacı tarafından geliştirilen görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, araştırma kapsamındaki her iki okulda da sınıf içi disiplin sorunları görüldüğü ortaya çıkmıştır. Araştırmaya katılan idarecilerin öğrencilerin disiplin sorunlarının çözümüne yönelik en çok ortaöğretim yönetmeliğinin değişmesi ve eğitim sistemindeki ders geçme yükümlülüklerinin zorlaştırılması olarak ortaya çıkmıştır. Ayrıca idarecilerin sınıf içi disiplin sorunlarının çözümüne yönelik öğretmenlerin sınıf yönetimi becerisinin geliştirilmesinin gerektiğini ortaya koymuştur. Araştırmaya katılan öğretmenlerin, öğrencilerin sınıf içi disiplin sorunu olarak her iki okulda da en çok“arkadaşları ile konuşma, şakalaşma”istenmeyen davranışları gösterdikleri ortaya çıkmıştır. Ayrıca öğretmenlerin, öğrencilerin sınıf içi disiplin sorunu olarak“derste uyuma”olumsuz davranışı ile de sıklıkla karşılaştığı ortaya çıkmıştır. Araştırmanın yapıldığı yerleştirme puanı düşük olan okulda öğretmenlere karşı“saygısız davranışların sergilenmesi”sorunu ile çok fazla karşılaştıkları bulgusu ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalar ve literatür incelendiğinde, öğrencilerin düşük düzeydeki olumsuz davranışlarına yönelik verilecek en uygun tepkinin yine düşük düzeyde müdahale olabileceğini göstermektedir. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin incelenmesi sonucunda öğrencilerin düşük düzeydeki olumsuz davranışlarına karşı öğretmenlerin en çok“sözel uyarı/ikaz etme”tepkisini kullandığı ortaya çıkmıştır. Öğrencinin sorun davranışın durumuna göre tepkinin şiddetinin arttığı bu tepkilerin de en çok“cep telefonu toplatma”, disiplin kuruluna/okul idaresine sevk etme“, ”rehberlik servisine yönlendirme“ ve ”öğrenci ile bire bir görüşme yapma" olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmanın neticesinde; sınıf içi disiplin sorunlarına karşı bayan ve erkek öğretmenler tarafından benzer tepkilerin olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin cinsiyetlerinin vermiş oldukları tepkiler üzerinde direkt etkisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte, öğretmenlerinin öğrencilerin sınıf içi disiplin sorunlarına yönelik tepkilerinin, onların yaşına, mesleki kıdemine, öğretmenlik mesleği eğitiminin alındığı kurumun niteliğine ve okulların yapı ve özelliklerine göre farklılık gösterdiği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze the responses and views of the administrators and branch teachers towards the classroom disciplinary problems. In line with this main objective, the reactions of administrators and teachers to their negative behavior in the classroom; gender, age, seniority, and the qualifications of the institution where the teaching profession was taught, as well as the level and class structure of the school and its characteristics. The research, 2017-2018 academic year in Şişli and Çekmeköy district of Istanbul province, two vocational technical high schools with 4, 4 male, 3 female total 7 managers, 6 male, 19 female total 25 classes / was conducted with branch teacher. The school, which had a high placement score, was interviewed with a total of 7 parents, 4 of whom were female and 2 were male. Qualitative research method was used in the research and data were collected through face-to-face interviews. In order to collect the data, the interview form developed by the researcher was used together with expert help. Content analysis was used to analyze the data obtained from the study. In the direction of the findings, it was revealed that class discipline problems were seen in both schools. Most of the administrators who participated in the research had to change the secondary education regulation to solve the disciplinary problems of the students and to make the obligations of passing the courses in the education system difficult. It also revealed the need for the development of the classroom management skills of teachers to solve the problems of classroom discipline of administrators. It was found out that the teachers who participated in the study showed the students' unwanted behaviors to talk and talk with their friends in both schools as a discipline problem. In addition, it was found out that teachers frequently encountered students with olarak sleeping in class olarak negative behavior as a disciplinary problem. In the school where the research score was low, the finding of esi display of disrespectful behaviors çok against the teachers was encountered. When the researches and literature are examined, it can be seen that the most appropriate response to the students' low level negative behaviors may be low level intervention. As a result of the investigation of the data obtained from the research, it was revealed that the teachers mostly used deki verbal warning / warning öğ reaction against the students' low level negative behaviors. According to the situation of the problem behavior of the student, the response to the response to the increase in the most mobile phone pick-up, id referral to the disciplinary board / school administration ", çok guidance service guidance tep and şiddet to make a one-on-one conversation with the student sorun emerged. As a result of the research; It was found that there were similar reactions by female and male teachers against disciplinary problems. Teachers have no direct effect on the responses of their genders. However, it was found that the teachers' responses to the disciplinary problems of the students differed according to their age, professional seniority, the quality of the institution where the teaching profession was taken and the structure and characteristics of the schools.