Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu: Avrupa İnsan Hakları mahkemesi ve yargıtay kararları ışığında
The violation of private life in the light of European Court of Human Rights and supreme Court Decisions
  1. Tez No: 537265
  2. Yazar: SAMET BÜYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN KEÇELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bireyin yaşam tarzının ve buna bağlı olarak toplumsal ilişkilerin, gelişen teknolojinin bir yansıması olarak her geçen gün biraz daha fazla değişime uğradığı aşikardır. Ayrıca internet kullanımının yaygınlaşması ve giderek insan hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelmesinin sonucunda bireylerin hayatlarına ilişkin bilgilerin yalnızca yüz yüze değil sanal dünyada da açıklandığı, açığa çıkarıldığı ve diğer kişilerin bilgisine sunulduğu görülmektedir. Bununla birlikte devletin ve gerçek veya tüzel kişilerin de eskiye oranla kişilerin özel hayatına müdahalesinin daha olanaklı olduğu bir çağda yaşadığımızı söyleyebiliriz. Bu yoğun tehlikenin sonucu olarak“özel hayatın gizliliği”kavramı daha da önem kazanmış ve daha çok korunmaya muhtaç hale gelmiştir ki 1982 Anayasası'nın 20. maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 8. maddesinde koruma altına alınan“özel hayatın gizliliği”hakkına yönelik ihlaller ilk kez 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda suç olarak düzenlenmiştir. Çalışmamızın konusu olan özel hayatın gizliliğini ihlal suçu iki kısımda ele alınmıştır. Birinci kısımda özel hayat kavramı, tarihi gelişimi, ulusal ve uluslararası hukuktaki yeri ve kapsamı öğretide ileri sürülen görüşler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesinde incelenmiştir. İkinci kısımda ise 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 134. maddesinde düzenlenen“özel hayatın gizliliğini ihlal”suçu ceza hukuku prensipleri açısından tüm yönleriyle ele alınmıştır. Bu kısımda çok sayıda Yargıtay kararına yer verilerek konunun ve pratik uygulamasının daha iyi anlaşılması amacı güdülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is evident that the individual's lifestyle related with social relations have changed day by day as a reflection of the developing technology. Also, as a result of the widespread use of the Internet which is becoming an indispensable part of human life, it is seen that the information about the lives of individuals is exposed not only in face to face but also in the virtual world. However, we live in an age where the state and private or legal persons are more likely to intervene the private life of individuals. As a result of this intense danger,“the concept of privacy”became even more important and needed to be protected, which meant that Article 20 of the 1982 Constitution and Article 8 of the European Convention on Human Rights protected the right to“the concept of privacy”. And the violations of privacy were regulated as a crime in the Turkish Penal Code No. 5237, which entered into force on 01.06.2005. The crime of violating the privacy of the private life which is the subject of our study has been discussed in two parts. In the first part, the concept of private life, its historical development, its place and scope in national and international law are examined within the framework of the opinions expressed in the teaching and the decisions of the European Court of Human Rights. In the second part, the crime of“violating the confidentiality of private life”in Article 134 of Turkish Penal Code numbered 5237 is considered in all aspects in terms of criminal law principles. In this section, a large number of decisions of the Supreme Court have been adopted to give a better understanding the practical application of the subject.