Yargıtay kararlarında özel hayatın gizliliğini ihlal suçu
Violation of the right to privacy in the judgements of the Court of Cassation
- Tez No: 867773
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
İnsanların var olduğu tarihten günümüze önemi artıran konuların başında insan hakları gelmektedir. İnsan hakları; kişinin doğumu ile sahip olduğu, vazgeçemediği ve devredemediği haklardır. Bu hakların korunması ve geliştirilmesi için; bir yandan devletler kendi mevzuatlarında düzenlemeler yaparken, diğer yandan uluslararası kuruluşlar bu konudaki çalışmalarını sürdürmektedirler. İnsan hakları başlığı altında“özel hayatın gizliliği hakkı”nın ayrı bir yeri bulunmaktadır. Günümüzde özellikle teknolojideki ilerlemeler, basın ve yayın araçlarındaki gelişmeler ve iletişim sistemlerindeki yenilikler dikkate alındığında“özel hayatın gizliliği hakkı”nın korunması önem taşımaktadır. Ülkemizde içtihat birliği sağlayan Yargıtay; sürekli gelişen bir kavram olan“özel hayatın gizliliği hakkı”nın kapsamının belirlenmesinde, hangi eylemlerin bu hakka müdahale oluşturduğunun tespit edilmesinde belirleyici rol oynamaktadır. Yargıtay'ın bu suç ile ilgili kararları incelendiğinde; zaman içinde karar sayında artış olduğu, aynı zamanda Yargıtay'ın belirlediği ilkeler ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin ve Anayasa Mahkemesi'nin bu hak ile ilgili değerlendirmeleri arasında benzerlik bulunduğu görülmektedir. Yine Yargıtay kararları ile;“özel hayat”ve“kişisel veri”gibi bir çok kavramı tanımlayarak literatüre katkı sağladığı anlaşılmaktadır. Özel hayatın gizliliği hakkı tartışmalarının, özellikle son on yıllık süreçte, basın yayın organları dışında sosyal medyada da çok geniş ölçüde gündeme gelmesi, çalışmamızın bir temel motivasyonu ve yönlendiricisi olmuştur. Bu çalışmada;“özel hayatın gizliliğinin ihlali suçu”konusu üç bölüm halinde incelenmiştir. Birinci bölümünde, bu çalışmanın konusu, amacı, yöntemi ve veri toplama yöntemleri ele alınmış, ikinci bölümde, özel hayat kavramı ile özel hayatın gizliliği ve korunması konuları açıklanmış ve üçüncü bölümde, özel hayatın gizliliğini ihlal suçu ve bu konuda Yargıtay'ın belirlediği ilkeler konularında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human rights are at the forefront of the issues that have gained importance since the existence of human beings. Human rights stand for the rights that a person has as from his birth, that he cannot give up and cannot transfer to anyone. With the aim of protecting and developing these rights, states make arrangements in their own legislation on the one hand; international organizations continue their studies on this issue on the other hand. The“right to privacy”has a special place under the heading of human rights. Particularly, regarding the advances in technology, developments in press and broadcasting tools, and innovations in communication systems today, it is important to protect the“right to privacy”. The Court of Cassation, which provides the unity of jurisprudence in our country, plays a decisive role in determining the scope of the“right to privacy”, which is a constantly evolving concept, and determining which actions interfere with this right. When the judgments of the Court of Cassation regarding the relevant offence are examined, it is observed that there has been an increase in the number of judgments over time, and that there is a similarity between the principles determined by the Court of Cassation and the evaluations of the European Court of Human Rights and the Constitutional Court regarding this right. Similarly, it is understood that with its judgments, the Court of Cassation contributes to the literature by defining various concepts such as“private life”and“personal data”. The fact that discussions on the right to privacy have come to the fore on social media as well as in the press, especially in the last decade, has been the main motivation and guide of our work. In this study, the subject of“offence of violation of privacy”has been analyzed in three parts. In the first part, the subject matter, purpose, method and data collection methods of this study were discussed. In the second part, the concepts of private life, privacy and protection of private life were explained. Lastly, in the third part, information was given on the offence of violation of privacy and the principles determined by the Court of Cassation in this regard.