Bir erkeklik mekanı olarak kahvehaneler
As a space of masculinity coffeehouses
- Tez No: 537264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR YÜKSEL KAPTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Toplumsal cinsiyet çalışmaları toplumsallaşma süreci içinde kadınlara ve erkeklere verilen rollere odaklanarak kadınlığın ve erkekliğin bir toplumsal inşa sürecinin sonucunda oluştuğunu açıklamaya çalışmaktadır. Erkeklik çalışmaları da özel ve kamusal alanlardaki erkeklerin yaşamını inceleyerek farklı erkeklikler arasındaki iktidar ve hiyerarşi yapılarını ortaya çıkarma amacı taşımaktadır. Erkeklik, erkekler arasındaki iktidar mücadelesi aracılığıyla kurulan bir kavram olduğundan erkek homososyalliğini oluşturan mekânları incelemek, bu mekânlarda inşa edilen farklı erkeklikler hakkında bilgi verecektir. Hegemonik erkeklik imajının yüceltildiği ve erkek egemenliğinin yeniden üretildiği erkek homososyalliğini oluşturan mekânların başında kahvehaneler gelmektedir. Bu kapsamda Connell'ın“Hegemonik erkeklik”kavramsallaştırması temel alınarak hazırlanan bu çalışmada farklı erkekliklerin inşa edildiğini ve cinsiyet ayrımcılığının mekânsal düzeyde yeniden üretildiğini ortaya koymak amacıyla, Ankara ili Sincan ilçesinde devamlı kahvehaneye gitme pratiğine sahip 26-40 yaş aralığında 13 evli erkek ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Sahadan üretilen verilerin betimsel analiz ile yorumlanmasıyla ilk kahvehane deneyiminin erkeklik basamaklarından sünnet olma ve askere gitme basamaklarının arasında yer aldığı ve kahvehanelerde farklı erkekliklerin oyunlar ve erkek sohbeti üzerinden tüm kadınsı davranışları dışarıda bırakarak ve içerisinde her daim rekabeti barındırarak inşa edildiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Gender studies try to explain that femininity and masculinity are the result of a social construction process by focusing on the role given to women and men in the process of socialization. Masculinity studies are aimed at revealing the structures of power and hierarchy among different masculinities by examining the life of men in the private and public spaces too. As masculinity is a concept that is constructed through the struggle for power between men, to investigate the spaces that compose male homosociality will provide information about the different masculinities constructed in these spaces. Coffee houses are at the top of the spaces that compose the male homosociality in which the image of hegemonic masculinity is exalted and male dominance is reproduced. For this reason in this study which is based on Connell's concept of hegemonic masculinity, face-to-face interviews were conducted in Sincan district of Ankara with 13 men who are married, between the ages of 26 and 40 and have a practise of going to coffeehouses permanently in order to show that different masculinities are constructed and gender discrimination is reproduced at spatial level. With the interpretation of data generated from the field with descriptive analysis it is understood that the first coffehouse experience is a step of masculinity that is among the circumcision and enlistment and different masculinities are constructed through games and men's chat by excluding all feminine behaviors and always host competing in the coffehouses.