Sağlık hizmetlerinde inovasyon: E-sağlık uygulamalarının hastalar tarafından değerlendirilmesi
Innovation in health services: Evaluation of e-health applications through patients
- Tez No: 537285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF TÜRKAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Firmaların yeni bir ürün, teknoloji, hizmet veya süreç ile değer yaratması ve bunun toplum tarafından benimsenmesi“inovasyon”olarak adlandırılmaktadır. İnovasyonlar, teknolojideki hızlı değişimler sebebiyle müşteri memnuniyetini sağlamak ve hizmet kalitesini artırmak için sektörlerin vazgeçilmezleri haline gelmişlerdir. Sağlık sektörü de, aktif ve hareketli yapısı itibariyle teknolojideki değişikliklerden hem en çok etkilenen hem de bu değişimlere en çok ihtiyaç duyan sektörler arasındadır. E-Sağlık ise sektördeki bu ihtiyaçları karşılamak amacıyla, çeşitli inovasyonlar gerçekleştirilerek geliştirilen uygulamalar bütünüdür. Bu çalışmanın amacı, e-Sağlık uygulamalarının hastalar tarafından nasıl değerlendirildiğini belirlemektir. Çalışmada, nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve yorumlayıcı yaklaşım benimsenmiştir. Araştırmanın evrenini Alsancak Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi'ne muayene amaçlı gelen hastalar oluşturmaktadır. Çalışmada olasılık temelli seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, derinlemesine, bireysel, yarı yapılandırılmış yüz yüze mülakat tekniği kullanılarak 13 katılımcı ile yapılmıştır. Çalışmada, e-Sağlık uygulamalarının hastalar tarafından genel olarak olumlu değerlendirildiği saptanmıştır. Bunun yanında e-Sağlık uygulamalarının güçlü yönleri olarak; kullanıcılarına fayda ve pratiklik sağlaması, uygulamaların teknolojik olarak geliştirilebilir ve çoğaltılabilir olması, toplumun sağlık hizmeti alması konusundaki ihtiyaçlarının saptanabilmesine olanak sağlar nitelikte olması, sağlık hizmetlerine erişimi artırması, bekleme sürelerini azaltması, zaman kayıplarından kaynaklanan işgücü kaybının önüne geçilmesi gibi sonuçlar elde edilmiştir. e-Sağlık uygulamalarının zayıf yönleri olarak ise; altyapısının zayıf olması, güvenlik açıkları ve mahremiyet konusunda endişelerin bulunması, genel (kapsamlı) olmaması, sistemin çökmesi durumunda bilgilerin yok olabilir olması, siber saldırı tehlikeleri ve elektronik sistemlere geçilmesine rağmen kağıt israfının hala üst seviyelerde olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The creation of value thorough companies with a new product, technology, service or process and its adoption by the society is called innovation. Innovations have become indispensable for the sectors in order to ensure customer satisfaction and improve service quality due to rapid changes in technology. The health sector is among the sectors that are most affected by the technology changes in terms of active and mobile structure and those that need these changes most. In order to meet these needs in the sector, e-health is a set of practices developed by carrying out various innovations. The aim of this study is to determine how e-health applications are evaluated by patients. In this study, qualitative research method is used and interpretative approach is adopted. The population of the study consisted of the patients who came to Alsancak Nevvar Salih İşgören State Hospital for examination purposes. Probability based random sampling method was used in the study. The research was conducted with 13 participants using an in-depth, individual, semi-structured face-to-face interview technique. In the study, it was determined that e-health applications were generally evaluated positively by patients. In addition, the strengths of e-health applications are to provide users with benefits and practicality, to be technologically developed and reproducible in applications, to enable the society to determine the needs of health care services, to increase access to health services, to decrease waiting times, results have been obtained. The weaknesses of e-health applications are the weakness of the infrastructure, the concerns about security vulnerabilities and privacy, the lack of general (comprehensive), the extinction of information in case of system collapse, the danger of cyber attack and the fact that paper wastage is still at high levels despite the transition to the eletronic systems.