A vecm analysis for stock and estate market indexes in Turkey: Global crisis changed it?
Türkiye'de stok ve gayrimenkul piyasası endeksleri için bir vecm analizi: Küresel kriz nasıl etkiledi?
- Tez No: 537286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışma, 2007 yılı küresel finansal krizin doğal bir deney olarak kullanılmış olup, 2002 yılından 2017 yılına kadar Türkiye pazarından elde edilen veriler kullanılarak emlak fiyatları ile hisse senedi fiyatları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Krizin etkisi 3 farklı zaman dilimi; kriz öncesi, kriz ve kriz sonrası ele alınarak incelenmiştir. Çalışma, vektör hata düzeltme modeli (VECM) kullanarak değişkenlerin ilk farklılıkları arasındaki dinamik ayarlamaları ölçmektedir. Bu yazının ana bulguları (1) borsa endeksi ile GYO endeksi arasındaki uzun vadeli dinamik bir ilişki mevcuttur. (2) Kriz döneminde, hata düzeltme katsayısı istatistiksel olarak anlamsızdır, bu da sürecin uzun vadede yakınsama olmadığını ve kararsızlığa neden olduğunu ima eder. (3) Kriz öncesi dönemde, uzun vadeye en kısa sürede yakınsandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Using the global financial crisis in 2007 as a natural experiment, the paper aims to examine the relationship between real estate prices and stock prices, by using data from the Turkish market covering years from 2002 to 2017. The impact of the crisis has been examined in 3 different time periods; pre-crisis, crisis and post-crisis. The study measures the dynamic adjustments between the first differences of the variables by using vector error correction model (VECM). The main findings of this paper are: (1) a long term relation among stock market index and REIT index. (2) In crisis period, the error correction coefficient is statistically insignificant, implying that the process is not converging in the long run, causing instabilities. (3) Speed of adjustment in the pre-crisis period, has the fastest short run dynamic in a long term equilibrium.