Türkiye'de tekstil sektöründe girdi fiyatlarındaki dalgalanmaların giyim şirketlerinin performansına etkisi
Change of input prices in textile industry and it's impact on performance of clothing companies
  1. Tez No: 537302
  2. Yazar: OMAR HODZIC
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE ALKINOĞLU KARAMIZRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Farklı sektörlerde girdi çıktı analizi konusunda birçok çalışma yapılmış, ancak bunların hiçbiri, girdi fiyatlarındaki dalgalanmaların Türkiye'deki tekstil ve giyim şirketlerinin performansı üzerindeki etkilerine odaklanmamıştır. Buna göre, bu tezde, Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) ikincil veriler kullanarak, girdi fiyatlarındaki dalgalanmaların Türkiye'deki tekstil ve giyim şirketlerinin performansı üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. D-OLS model yaklaşımını kullanarak bu çalışmadaki bağımlı değişkenler final tekstil ve giyim ürünlerinin fiyat endeksleridir. Ham petrol, elektrik enerjisi, sanayi için su, final tekstil ürünü fiyat endeksleri ve dolar bazında pamuk ve asgari ücret bağımsız değişkenler olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada D-OLS Eş bütünleşme regresyon modeli E-views 9.0 yazılımı kullanılarak tahmin edilmiştir. Testlerden elde edilen sonuçlar, giyim endüstrisindeki tüm girdilerin, hem Tekstil hem de Giyim sektöründe son ürün fiyatları üzerinde anlamlı etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, girdi ve final ürün fiyatları arasında pozitif ilişki olduğunu iddia eden teorik bulguları doğrulamıştır. Tekstil ve hazır giyim sektörü, Türkiye için stratejik ve en önemli sektörlerden biridir. Türkiye, doğal kaynaklara, altyapıya ve iyi coğrafi konumundan dolayı T&G sektöründe dünya liderlerinden biri olma yüksek potansiyeli vardır. Girdilerin performanslarına etkisi hakkında doğru bilgiye sahip olmak, yönetimin her alanında gelişmesi için kullanılabilir. Tekstil ve giyim Sektörü, dünyanın en küreselleşmiş, en rekabetçi ve dinamik endüstrilerden biri olduğu için değişiklikleri yönetmek şirketlerin başarısı için çok önemlidir. Buna göre, bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki tekstil ve giyim şirketlerinin performansını ve yönetimini geliştirmek için bir altyapı oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
Many studies have been conducted on the topic of input output analysis in different sectors but none of them focused on impact of fluctuations in input prices on the performance of textile and clothing companies in Turkey. Accordingly, this thesis explores the impact of fluctuations in input prices on the performance of textile and clothing companies in Turkey, using secondary data from Turkish Statistical Institute (TÜİK). Using D-OLS model approach, the study uses price indexes of final textile and clothing products as dependent variables and Price indexes of crude oil, electric energy, water for industry, cotton, final textile product and minimal wage as independent variables. In this research D-OLS Cointegration regression model was estimated using E-views 9.0 software. The results from the test shows that all inputs in clothing industry have significant impact on prices of final product in both Textile and Clothing industry. The results confirm theoretical findings which claims positive relationship between inputs and price of final products along with strength of that impact for each variables. Textile and clothing industry is one of the strategic and most important sectors for Turkey. Turkey has natural resources, infrastructure and good geographic position to become one of the world leaders in appeal industry. Having accurate information about impact of inputs on their performance can be used to improve in all aspects of management. Since textile and clothing industry is world's most globalized and one of the most competitive and dynamic industries managing changes is crucial for success of companies so according to that this research's aim is to become framework for improving performance and management of textile and clothing companies in Turkey.