Effects of 3D computer graphics and 3D visualization in industrial products design and manufacturing
3B bilgisayarlı grafikler ve 3B görselleştirmenin endüstri ürünleri tasarımına ve üretime etkisi
  1. Tez No: 537303
  2. Yazar: KADİR GÖKHAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDA ÜÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Güzel Sanatlar, İşletme, Industrial Design, Fine Arts, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Endüstri ürünleri tasarımında 3 boyutlu görselleştirme ve / veya 3B bilgisayar grafiklerinin oluşturulma aşamaları, fikir ya da eskiz aşamasından sonraki safhalarda ürünün geliştirme safhalarını etkileyerek tasarımcının verdiği asıl tasarım kararının değişmesini sağlayabilmektedir. Bu değişiklikler çoğunlukla renk, doku, malzeme tipi gibi görsel unsurlar olmaktadırlar ancak bazı durumlarda 3 boyutlu görselleştirme aşamasında değişmesi düşünülen malzeme, farklı bir üretim yöntemi içerebilir ve üretim yöntemi değişebilir. Bu durumlarda 3 boyutlu görselleştirme yazılımlarının endüstri ürünleri tasarımı alanında kullanılması ürün üretim bandından çıktıktan sonra görülmeksizin kaynak kayıpları engellenebilmektedir. 3 boyutlu görselleştirmenin etkin kullanımı sonucunda kaynak kayıplarının azaldığı, ürünlerin daha üretilmeden önce fotogerçekçi bir şekilde potansiyel kullanıcı kitlesine veya onay süreci dahilindeki müşteriye sunulabildiği ve proje onay sürecinin hızlandığı, fiilen endüstri ürünleri tasarımı alanında faaliyet gösteren kullanıcılarla yapılmış olan kişilerle yapılan görüşmeler sonucu hazırlanmış olan araştırma kapsamındadır. Yapılan nitel araştırmalar ve literatür araştırmaları dahilinde oluşturulmuş olan bu tezin amacı 3B bilgisayarlı grafikler yazılımlarının endüstri ürünleri tasarımındaki tasarım kararı, üretim yöntemleri ve final ürün maliyetini nasıl ve hangi aşamalarda etkilediğini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
In industrial product design, the stages of 3D visualization and / or creating 3D computer graphics may change the final idea of designers final decision of design after the design thinking and / or sketching phases by affecting design development stages. These changes mostly occur on visual elements such as color, texture, material type but in some cases the material which has been decided to be changed during 3D visualization process may necessarily need a different production method to be manufactured. In these kind of instances usage 3D visualization softwares in industrial products design field, reduces the loss of resources because of foreseeing which can not be noticed before actually manufacturing the product by the production line. As a result of effective usage of 3D softwares decrease the loss of resources, making presenting product's photorealistic renderings to customers whom are in confirmation phase and speeding up the confirmation phase before manufacturing possible, is in the scope of research report which has been prepared by interviewing industrial products designers who are actively working in sector. Within the qualitative and literature researches, this thesis' aim is to research how and in which phases 3D computer graphics affect design decision, manufacturing methods and final product's cost estimations in industrial products design.