Conservatıon of rural productıon spaces wıthın archaeologıcal settıngs: the long-establıshed tradıtıon of olıve oıl productıon and ıts herıtage at ıasos/kıyıkışlacık (Muğla)
Arkeoloji̇k alanlarda kirsal üretim mekanlarinin korunmasi: iasos/kiyikişlacik (Muğla) yerleşi̇mi̇nde köklü zeyti̇nyaği üreti̇m geleneği̇ ve mi̇rasi
  1. Tez No: 989362
  2. Yazar: AYŞENUR GÖKHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
Özet
Iasos/Kıyıkışlacık (Muğla), antik Iasos kentinin günümüz Kıyıkışlacık kırsal yerleşimiyle iç içe geçtiği bir kültürel miras alanıdır. Yerleşim, kimliğini şekillendiren binlerce yıllık köklü zeytinyağı üretim geleneğini sürdürmektedir. 20. yüzyıla tarihlenen üç zeytinyağı işliği, bu geleneğin antik tekniklerden modern endüstriyel yöntemlere geçiş evresini temsil eder. Ancak bu işlikler, günümüzde 1. derece arkeolojik sit alanı içinde belgelenmemiş ve terk edilmiş durumda olup mimari ve toplumsal belleğin yitirilmesi riskiyle karşı karşıyadır. Bu tez, söz konusu üç kırsal endüstri yapısını analiz ederek sürdürülebilir bir koruma çerçevesi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Metodoloji, kırsal ve endüstriyel miras üzerine kuramsal bir araştırmayı, detaylı bir saha çalışmasıyla bütünleştirmektedir. Saha çalışması; arşiv taraması, mimari belgelemeyi içeren saha araştırmaları ve sözlü tarih ile kolektif belleği belgelemek amacıyla yerel halkla yapılan derinlemesine görüşmelerden oluşmaktadır. İşliklerin önemini, barındırdığı tehditleri ve fırsatları analiz etmek için değer temelli bir yaklaşım benimsenmiştir. Analiz, işliklerin; üretim sürekliliği, mimari önem ve kolektif bellekten beslenen kritik kültürel değerlerini ortaya koymaktadır. Bu değerlendirme ışığında tez, işliklerin toplum yararına sürdürülebilir korunmasını hedefleyen bir dizi koruma stratejisi geliştirmektedir. Bu stratejiler, alanları yeniden canlandırmak amacıyla tasarlanmış bağlama özgü uyarlanabilir yeniden kullanım önerilerini, topluluk temelli bir yönetim modeliyle birleştirmektedir. Ortaya konan bu çerçeve, kültürel sürekliliği güçlendirmeyi ve yerleşimin mirası ile yerel yaşam arasındaki bağı pekiştirmeyi amaçlayan bir yöntem sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Iasos/Kıyıkışlacık (Muğla) settlement comprises a heritage site where the ancient city of Iasos overlaps with the modern rural settlement of Kıyıkışlacık. This area preserves a long-established tradition of olive oil production. Three 20th-century olive mills represent this tradition's transitional phase from ancient to modern industrial methods. Today, these mills are abandoned, undocumented and at the risk of deterioration within the 1st grade archaeological site, causing a loss of architectural material and social memory. This thesis aims to interpret these three rural production spaces and develop a sustainable conservation framework. The methodology integrates theoretical research on rural and industrial heritage with a detailed case study. The latter employed archival research, site surveys and in-depth interviews with local community members to capture social memory. A value-based assessment was then used to analyze their significance, as well as the threats and opportunities facing them. The analysis identifies the mills' critical cultural values, rooted in production continuity, architectural significance, and collective memory. Building on this assessment, the thesis culminates in a set of conservation strategies for the sustainable preservation of the mills as community assets. These strategies link a community-based management model with context-specific reuse proposals aiming to reactivate the buildings. The resulting proposal is presented as a means to reinforce cultural continuity and strengthen the relationship between the settlement's heritage and its present existence.