Ekonomik büyüme üzerine makaleler: Üretim fonksiyonları, ikame esnekliği ve gelir yakınsaması
Essays on economic growth: Production functions, elasticity of substitution and income convergence
  1. Tez No: 537360
  2. Yazar: SEDAT ALATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİYE CÖMERTLER ŞİMŞİR, PROF. DR. İBRAHİM HAKAN YETKİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez çalışması ekonomik büyüme üzerine üç makaleden oluşmaktadır. Birinci makale, Cobb-Douglas (CD) ile Sabit İkame Esnekliği (CES) üretim fonksiyonlarını ampirik açıdan karşılaştırmaktadır. Elde edilen bulgular, CD üretim fonksiyonunun ülkeler arası büyüme analizi için yetersiz kaldığını göstermekte olup, CD tanımını, CES üretim fonksiyonunun özel bir durumu olarak, reddetmektedir. İkinci makale, ikame esnekliğinin düşük ve yüksek gelirli ülkeler arasında farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektedir. Bulgular, ikame esnekliğinin“1”olmadığını ve ülke grupları arasında farklılaştığını ortaya koymaktadır. Bu bulgu, üretim faktörleri arasındaki ilişkinin, CD tanımı tarafından öngörülenin aksine, daha tamamlayıcı ya da ikame edilebilir olabileceğine işaret etmektedir. Son olarak, üçüncü makale, yakınsama hızının ikame esnekliğinde farklılaşmaya izin verilmesine nasıl tepki vereceğini araştırmaktadır. Elde edilen sonuç, CD tanımından, ikame esnekliğinin“1”' den farklı değerler alabildiği CES tanımına geçişin yakınsama hızında değişimlere neden olabileceğini ortaya koymaktadır. Araştırmamız üç makale için de birbirini izleyen iki aşamayı içermektedir. İlk olarak, Solow modeli, Mankiw-Romer-Weil (1992) takip edilerek, iki farklı senaryo için (temel ve beşerî sermayenin yer aldığı genişletilmiş) CD ve CES üretim fonksiyonları altında çözülmektedir. Durağan durumdaki etkin-işgücü birimi başına çıktı değerleri elde edildikten sonra, ikinci olarak, regresyon denklemleri türetilmekte ve yatay kesit düzey ve büyüme regresyonları yatay-kesit verisiyle tahmin edilmektedir. Tüm bu aşamalar (i) üretimde girdi-çıktı ilişkilerinin yapısını; (ii) üretim fonksiyonlarının doğrusal olmama durumunu; (iii) heterojen modelleri; (iv) ikame esnekliği ile gelişmiş seviyesi arasındaki ilişkiyi; (v) yakınsama analizinde ikame esnekliğinin önemini daha iyi anlamamıza yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of three essays on economic growth. The first essay empirically compares the Constant Elasticity of Substitution (CES) specification against the Cobb-Douglas (CD). The findings make it hard to justify the use of the CD production function for cross-country analysis of growth and the CD specification is rejected over the more general CES specification. The second essay examines whether elasticity of substitution varies between the low- and high-income countries. The findings suggest that elasticity of substitution is not unitary and varies among country groups. This implies that factors of production can be regarded as either more complementary or substitutable to production than implied by CD specification. Lastly, third essay investigates how the speed of convergence responds to the allowing for differentiation in elasticity of substitution. It is found that slight departures from CD to CES with elasticity of substitution that is only slightly different from unity can lead to variations in the speed of convergence. Our investigation for three essays involves two sequential steps. First, we solve the Solow model under the CD and CES specification for two different scenarios: basic model and augmented model which includes human capital in the Mankiw-Romer-Weil (1992) sense. After solving for the steady-state output per unit of augmented labour, we, secondly, derive the regression equations and estimate cross-country level and growth regressions in cross-sectional data. All these steps help us to better understand (i) the structure of input-output production relation; (ii) nonlinearity in the aggregate production functions; (iii) the patterns of heterogeneity; (iv) the relationship between elasticity of substitution and stage of development; (v) the importance of elasticity of substitution in the convergence analysis.