Arşimet vidalı hidroelektrik santralin teorik ve deneysel incelenmesi
Theoretical and experimental investigation of an Archimedes screw hydroelectric power plant
- Tez No: 537382
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ SÜLEYMAN YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son zamanlarda özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrik enerjisine olan ihtiyaç giderek artmaktadır. Bunun sonucunda hidrolik kaynaklar üzerindeki çalışmalar hız kazanmıştır. Özelikle düşük debi ve yüksekliklerde kullanım alanı yaygınlaşan Arşimet burgu türbinleri dünya genelinde tercih edilir hale gelmiştir. Yapılan bu yüksek lisans tez çalışmasında, Arşimet burgu türbin sistemi parametreleri, debi ve kot farkı değerlerine göre belirlenmiştir. Belirlenen bu parametreler üzerinden sistemin tasarımı yapılmıştır. Yapılan tasarım doğrultusunda türbin sistemine HAD (Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği) analizleri yapılarak elde edilen sonuçlar doğrultusunda sistemin nihai tasarımı belirlenmiş ve Arşimet burgu türbin sistemi üretime hazır hale getirilmiştir. HAD analizlerinde 6 farklı debi değeri kullanılmış ve bu debi değerlerine karşın üretilen güç değerleri üzerine çalışmalar yoğunlaşmıştır. Analiz sonuçlarını doğrulamak üzere üretimi tamamlanan ve Sapanca'da faaliyete alınan Arşimet burgu türbin sistemi üzerinde farklı deneyler yapılmıştır. Yapılan deneyler neticesinde elde edilen debi ve güç değerleri, HAD analiz sonuçları ile karşılaştırılmış ve aralarındaki farklar incelenmiştir. Yapılan incelemeler doğrultusunda sistemin analiz sonuçları ile deneysel sonuçlarının birbirine çok yakın olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, the need for electrical energy produced especially from renewable energy sources is increasing. As a result, work on hydraulic resources has accelerated. Archimedes screw turbines have become widely preferred worldwide especially in low flow rates and low heights. In this master's thesis, Archimedes was determined according to the parameters of the screw turbine system, flow rate and level difference. The system has been designed based on these parameters. In line with the design, the final design of the system was determined in accordance with the results obtained by the CFD (Computational Fluid Dynamics) analysis for the turbine system and Archimedes screw turbine system was made ready for production. 6 different flow rates were used in the CFD analysis, and studies on the power values produced were concentrated despite these flow rates. Different experiments were carried out on the Archimedes screw turbine system, whose production was completed and commissioned in Sapanca, to verify the results of the analysis. As a result of the experiments, the flow rate and power values were compared with the results of CFD analysis and the differences between them were examined. According to the results of the analysis, it was found that the results of the analysis were very close to the experimental results.