Arif Damar'ın hayatı, sanatı ve eserleri
Arif Damar's life, art and work
  1. Tez No: 537433
  2. Yazar: ERAY CAN SARIÇAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA AKYÜZ SİZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Arif Damar, 1940 toplumcu-gerçekçi şiir kuşağının önde gelen şairlerindendir. Hayattayken 11 tane şiir kitabı, 1 tane roman ve 1 tane de eleştiri-söyleşi kitabı yazmıştır. Arif Damar'ın eserleri sık sık tekrar ve toplu basımlar yapmıştır. Bu da okuyucunun şaire rağbet ettiğinin göstergesidir. Biz çalışmamızda iki temel kitabı ele aldık, bunlar şiirlerinin toplu basımı olan Yoksulduk Dünyayı Sevdik ve düzyazılarının derlendiği kitap Edebiyat Yazıları'dır. Bu çalışmada Giriş olarak 1940'lı yılların siyasi ve toplumsal açıdan incelenmesi yapılmıştır. 1. Bölüm'ünde şairin yaşam öyküsü ve sanat yaşamı incelenmiştir. 2. Bölüm'de Damar'ın; sanat, edebiyat ve sanatçılar üzerine görüşlerine yer verilmiştir. 3. Bölüm'de ise sanatçının şiiri tüm yönleri ile ele alınmıştır. Ayrıca çalışmanın sonuna Arif Damar'ın dergilerde yayımlanan son şiiri, kişisel fotoğrafları, el yazısı ile şiirleri ve eşi ile yapılan bir söyleşi de eklenmiştir. Arif Damar hakkında bu denli kapsamlı yapılan ilk eser olan çalışmamız edebiyat dünyasına sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Arif Damar is one of the leading poets of socialist-realistic poetry generation in 1940. While in life, he wrote 11 poetry books, 1 novel and 1 criticism-book of conversations. Arif Damar's works are frequently repeated and public editions. This is a sign that the reader is interested in the poet. In our study, we have dealt with two basic books, which are the mass editions of their poetry. In this study, the 1940s were examined politically and socially. In chapter 1, the life story of the poet and his art life were examined. In the second section of the vein; his views on art, literature and artists were given. In the third chapter, the poem of the artist is handled with all aspects. In addition, at the end of the study, Arif Damar's latest poem, personal photos, handwritten poems and a conversation with his wife were added to the magazine. Arif Damar's first work about this very comprehensive work has been presented to the world of literature.