Ailede çocuk haklarının uygulanma düzeyine ilişkin ebeveyn görüşleri
Parental views on the level of implementation of children's rights
  1. Tez No: 537432
  2. Yazar: YAKUP KESAYAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR KARATEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmada ailede çocuk haklarının uygulanma düzeyine ilişkin ebeveyn görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sürecinde nicel araştırma yöntemlerinden birisi olan tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Kastamonu iline bağlı merkez ve Taşköprü ilçelerinde öğrenim gören ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin ebeveynleri oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında pilot uygulamada 1088, asıl uygulamada 826 olmak üzere toplam 1914 ebeveyne ulaşılmıştır. Aile içerisinde ebeveynlerin çocuk haklarını uygulama düzeylerini belirlemek amacıyla kişisel bilgi formu ile yaşama, gelişim, koruma ve katılım hakkı olmak üzere dört boyuttan oluşan“Ebeveyn Çocuk Hakları Davranış Ölçeği”kullanılmıştır. Bu dört boyuta göre 17 değişkenin etkisi araştırılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22,0 istatistik programı kullanılmıştır. Veriler normal dağılım göstermediği için parametrik olmayan yöntemler kullanılmış, Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleri uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre ebeveynlerin ailede çocuk haklarını uygulama düzeyi; yaşama, katılım ve koruma boyutunda çok yüksek düzeyde, gelişim boyutunda orta düzeyde olduğu görülmektedir. Toplam puanlara bakıldığında ise ebeveynlerin ailede çocuk haklarını yüksek düzeyde uyguladıkları görülmektedir. Bu sonuç ebeveynlerin gelişim hakkı hariç ailede çocuk haklarını yeteri kadar uyguladığını göstermektedir. Araştırma sonucunda ebeveynlerin ailede çocuk haklarını uygulama düzeylerini çeşitli değişkenlerin de etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine parental views about the level of child rights in the family. In the research process, one of the quantitative research methods was used. The sample group of the study consisted of the parents of primary and secondary school students studying in Kastamonu province and Taşköprü districts. Within the scope of the study, a total of 1914 parents were reached, 1088 in the pilot implementation and 826 in the main practice. The belirle Parent Child Rights Behavior Scale bilgi, which consists of four dimensions, is used in order to determine the level of child rights of the parents in the family. The effect of 17 variables was investigated according to these four dimensions. SPSS 22.0 statistical program was used to analyze the data. Since the data were not distributed normally, nonparametric methods were used and Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests were applied. According to the findings of the study, the level of parents' application of children's rights in the family; It is observed that the level of life, participation and protection is at a very high level and development level is at the middle level. When the total score is examined, it is seen that parents apply high level of child rights in the family. This result shows that parents apply child rights sufficiently in the family except e eve right to development. As a result of the study, it was concluded that the parents' level of application of children's rights in the family affected several variables.