Dengbêj Salıhê qubînî jıyan û berhem
Dengbêj Salihê qubînî yaşamı ve eserleri
  1. Tez No: 537436
  2. Yazar: BEŞİR GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSER KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Halk Bilimi (Folklor), Eastern Linguistics and Literature, Folklore
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dengbêjlik Kürt sözlü kültüründe önemli ve özel bir role sahiptir. Dengbêjlik sayesinde dil, adet, töre ve birçok Kürt kültür öğesi ayakta kalabilmiş ve nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar ulaşabilmiştir. Dengbêjlik sanatının kahramanları da şüphesiz dengbêjlerdir. Dengbejler bu sanatın temsilcileridir. Dengbêjler, güçlü hafızaları, toplumsal ve edebi kişilikleri sayesinde bu rollerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmektedirler. Dengbêjler eserlerinde sosyoloji, tarih ve edebiyat gibi disiplinlerin farklı ve renkli öğelerini barındırırlar, başka bir ifadeyle bir dengbêj, aynı zamanda toplumda bir sosyolog, bir tarihçi, bir edebiyatçı rolünü de üstlenmektedir. Salihê Qubînî“Hayatı ve Eserleri”adlı tezimizde, Garzan Yöresine yönümüzü çevirip burada ki dengbêjlere kulak vermeyi amaçladık. Özellikle yörenin en meşhur dengbêji olarak bilinen ve aynı zamanda tezimizin başlığı olan Salihê Qubînî üzerinde duracağız. Onun hayatı ve eserleri üzerine detaylı bir analiz yapacağız.
Özet (Çeviri)
Folk poet has an important and special role in Kurdish verbal culture. Thanks to folk poet many culturel subjects such as language, tradition can have stand todays and it has reached today by delievered generation by generation. Folk poetry is the fund of this work. Thanks to strong memory, social and literature personality folk poetries apply their roles precisely. Folk poetries contains different and colorfull subjects such as sociology, history and literature in their Works. So we can say that a folk poetries apply the role of sociologist, historian and man of letters. İn this thesis that named“ Salihê Qubînî(Jiyan û Berhem)”have intented to give our ears and turn our face to the folk poetries in Garzan region. We specially focus on Salihê Qubînî that gave his name to our thesis. We will have a deep and wide analysis on Salihê Qubînî's life and Works.