Voice as a space of memory and sonorous object in the dengbêj tradition
Dengbêj geleneğinde hafıza mekanı ve sedalı bir nesne olarak ses
- Tez No: 582269
- Danışmanlar: PROF. MELTEM AHISKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Sosyoloji, Folklore, Music, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez, içerisinde alternatif geçmiş ve şimdi anlatılarını, farklı seslerin akustik iletişimini ve kadın seslerini barındıran bir hafıza mekanı olarak, dengbêj geleneğini ele alır. Bu çalışma ilk olarak dengbêjler tarafından icra edilen kilamların, alternatif geçmiş ve şimdi anlatıları içerdiğine işaret ederek, kilamların tarihsel olarak zengin bir içeriğe sahip olduğunu tartışmaktadır. İkinci olarak, bu tez dengbêjlerin seslerinin belli bir dil sisteminin ötesinde, başka bir akustik dil oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Her bir dengbêj sadece kendisine ait olan biricik gırtlak sesine sahip olduğundan, dengbêjlerin sesleri, onları biricik varlıklar yapan sedalı nesneler olarak incelenmektedir. Son olarak, bu çalışma kadın dengbêjlerin, kilam icra ederken oluşturdukları müşterek iletişimle kendi kamusal alanlarını yarattıklarından bahsetmektedir. Kadın dengbêjler kendi içlerinde dayanışmayı güçlendirirken, diğer bir taraftan da patriyarkal Kürt toplumu ve inkar politikalarına dayalı çift boyutlu baskıya karşı direnerek, toplum içerisindeki yerlerini yeniden konumlandırmanın yanısıra mevcut kamusal alanları da yeniden şekillendirmektedirler. Metodolojik olarak bu tez, metin analizleri, yarı yapılandırılmış ve yapılandırılmamış görüşmeler ve sosyolojik gözlemlere dayanmaktadır. Dengbêj geleneği hakkında var olan literatür genellikle kilamların semantik içeriğine yoğunlaşan metin analizlerine dayanmaktadır. Tam da bu noktada bu tez, dengbêjlerin sesini icracının biricikliğini ortaya koyan sedalı bir nesne olarak ele alarak var olan bu çalışmalara katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the dengbêj tradition as a space of memory where alternative interpretations of the past and present, acoustic communication of different voices and female singing voices dwell in. This study initially argues that dengbêjs' kilams include rich historical contents by addressing that kilams have been regarded as alternative narratives bearing different interpretations of the past. Secondly, it has been pointed out that dengbêjs' voices embody a kind of acoustic language that is beyond a certain system of language. Each dengbêj possesses her/his unique timbre; therefore, their singing voices are explicated as sonorous objects that introduce dengbêjs as unique beings. Lastly, this study addresses that women dengbêjs create their public spheres through a reciprocal communication of different female singing voices. Women dengbêjs reconceptualize public spheres within which they re-establish their positions in the society by showing solidarity among women and resisting against the double oppression based on the pressure of the patriarchal Kurdish society and the politics of denial. Methodologically, this thesis is composed of textual analyses, semi-structured and unstructured interviews, and sociological observations. Existing studies on the dengbêj tradition usually consist of textual analyses focusing on the semantic substance of kilams. At that point, this thesis aims to contribute to these studies by pointing dengbêjs' voices as a sonorous object that manifests the performer as a unique being.