Developing a security framework for smart home appliances
Akıllı ev cihazları için güvenlik çerçevesi geliştirme
  1. Tez No: 537446
  2. Yazar: ARIN DORUK ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NACİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Akıllı ev cihazlarının sayısı gün geçtikçe artıyor ve bu çözümler ile günlük hayatımızda evler haricinde de karşılaşabiliyoruz. Günlük aktiviteler gerçekleştirilirken siber güvenlik olgunluk seviyesini sağlayabilmek adına, günümüzde Bilgi Teknolojileri sektöründe değerlendirilen yaklaşım, standart ve rehberlerin bu cihazların yönetimi için kullanılabilmesi, kontrollerin birden fazla ve farklı konulara hitap eden çerçeve ile yaratılması sonucu mümkün olabilmektedir. Sunulan yaklaşım ve çerçeve NIST Siber Güvenlik yayını, ISO27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi standardı, COBIT yapısı gibi sektördeki en iyi uygulamaların analizi, eksik kalan noktaların ortaya çıkarılması ve kapsayıcı kontrol ortamını yaratmak adına oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The number of smart home appliances is increasing day by day and these solutions can also be encountered outside our homes in our daily lives. In order to achieve the level of cyber security maturity while performing daily activities, people should use the approaches, standards and guidelines that are evaluated in the Information Technology sector today for the management of these devices, by creating controls with multiple and different subjects. The proposed approach and framework were established by analyzing the best practices in the sector, revealing missing points and building an inclusive control environment, such as the NIST Cyber Security publication, ISO27001 Information Security Management System standard, COBIT structure.