Yoğunluk fonksiyoneli teorisi ile BaGePt kristalinin yapısal, elektronik ve elastik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of structural, electronic and elastic properties of BaGePt crystal by density functional theory
- Tez No: 537445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KİLİT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında BaGePt kristalinin yapısal, elektronik ve elastik özellikleri, yoğunluk fonksiyoneli teorisine (DFT) dayalı olarak hesaplamalar yapan ABINIT programı ile farklı basınçlar (0, 10, 20, 30, 40 ve 50GPa) altında incelenmiştir. Tüm bu fiziksel özelliklerin incelenmesi hem genelleştirilmiş gradyent yaklaşımı (GGA) hem de yerel yoğunluk yaklaşımı (LDA) kullanarak yapılmıştır. İlk olarak BaGePt kristali için yapısal özellikler incelenmiştir. Ardından elde edilen elektronik bant yapısı, BaGePt kristalinin yasak bant aralığına sahip olmadığını göstermektedir. Ayrıca BaGePt kübik kristalinin Bulk modülü, Young modülü, Shear modülü gibi elastik özellikleri farklı basınçlarda incelenmiştir. Literatür taramasında BaGePt kristali ile ilgili Materials Project adlı web sitesindeki teorik değerler haricinde hiç bir çalışmaya rastlanamadığından elde edilen sonuçlar karşılaştırılamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, structural, electronic and elastic properties of BaGePt crystal were investigated under different pressures (0, 10, 20, 30, 40 and 50GPa) with ABINIT program which performs calculations based on density functional theory (DFT). Investigation of all these physical properties were examined using both generalized gradient approach (GGA) and local density approach (LDA). First of all, the structural properties of BaGePt crystal were investigated. Then the obtained electronic band structure has shown that the BaGePt crystal does not have a forbidden band gap. In addition, elastic properties of BaGePt cubic crystal such as Bulk module, Young's modulus and Shear module were investigated at different pressures. In the literature review, since no studies were met other than the theoretical values in the Materials Project website, the results could not be compared.