Türkiye'de otel kültürü ve İstanbul'daki 5 yıldızlı otel odalarının ergonomik kriterler çerçevesinde incelenmesi
Examination of otel culture in Turkey and hotel rooms of 5 star hotels in İstanbul in frame of ergonomic criteria
  1. Tez No: 537447
  2. Yazar: ZEYNEP TOKAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. CEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Geçmişten günümüze otel kavramı, otel odası niteliklerine ve bu nitelikleri tanımlayan çeşitli kurallara göre değişim göstermiştir. Bu çeşitli kurallardan bir tanesi ergonomidir. Kullanım alanlarının verimli hale gelebilmesi ve mekânların her türlü tasarımının kişiye özel ve ayrımcı çözümler yerine, herkes tarafından erişilebilir ve kullanılabilir olması ergonominin öncelikli amacı haline gelmiştir. Tez altı bölümden oluşmaktadır: İlk bölüm giriş bölümü, ikinci bölümde konaklamanın geçmişten günümüze yapısal olarak geçirdiği değişimlerden bahsedilmektedir. Osmanlı döneminde konaklama ihtiyaçlarını gidermek için han ve kervansarayların işlev gördüğü, konaklamanın zamanla kullanıcıların beklenti ve isteklerine göre değişim göstererek şekillendiği anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ergonominin amacı ve önemi incelenmiştir. Ergonominin, konaklama alanı olan otellere nasıl yansıdığı anlatılmaktadır. Ergonomi, insan faktörünün olduğu her yerde ve insanlar tarafından kullanılan her şeyin tasarımında uygulama alanına sahiptir. Bu sebeple otel mekânlarında var olan tasarım, yaşama alanının boyutu, kapı-pencere boyutları, ses, renk, aydınlatma gibi konular ergonomiyi kapsamaktadır. Bütün bunlara bağlı olarak bu bölümde ergonomi ve otel kavramı incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise ergonominin otel kavramına yansımasıyla beraber otellerin nitelik sınıflandırılması incelenmiştir. Bir yıldızlıdan beş yıldızlıya kadar olan otelleri birbirinden ayıran özellikler anlatılmıştır. Beşinci bölümde beş yıldızlı otellerin özelliklerinden ve bu özelliklerin ergonomi ile beraber nasıl çözümlendiğinden bahsedilmektedir. Standart bir otel odası, giriş bölümü, yatma bölümü, çalışma ve dinlenme bölümü, ıslak hacim bölümlerinden oluşmaktadır. Her bir bölümün kendine has tasarımı vardır. Tasarımcının kültürel birikimi ve düşünce yapısı tasarım süresince önemli bir rol oynamaktadır. Oda tasarımında odayı tamamlayan elemanların, otelin bulunduğu yerin özelliklerini, o bölgeye ait konsepti yansıtacak şekilde yapılmalıdır. Bu bölüm, odanın bölümleriyle beraber donatı elemanlarını da kapsayacak şekilde incelenmiştir. Altıncı bölümde ise tüm elde edilen verilerle beraber üç tane beş yıldızlı otel incelenmiştir. Bu üç otel de aynı konseptleri yansıtan, tez içeriğine uygun olarak Osmanlı'yı tasarımlarıyla geçmişten günümüze taşıyan Pera Palas Otel, Çırağan Otel ve Hotel Less Ottomans'dır. ANAHTAR KELİMELER: Han ve kervansaraylar, Ergonomi ve otel kavramı, Beş yıldızlı otellerden Pera Palas Otel, Çırağan Otel, Hotel Less Ottomans
Özet (Çeviri)
From the past to the present, the concept of the hotel has changed according to the qualifications of the hotel room and the various rules defining these qualifications. One of these various rules is ergonomics. It has become the primary objective of ergonomics that the usage areas can become efficient and all designs of the spaces can be accessed and used by everyone instead of personal and discriminatory solutions. The thesis consists of six chapters: First part is introduction and in the second chapter, the structural changes of accommodation that have been become from the past to the present are mentioned. It is stated that the lodgings and caravanserais functioned in Ottoman Period in order to meet the accommodation needs and accommodation was shaped by changing according to the expectations and desires of the users. In the third chapter, the aim and importance of ergonomics were examined. It is stated how ergonomics is reflected in the accommodation area. Ergonomics has an application area in the design of everything that is used by people in everywhere. For this reason, subjects such as the existing design in the hotel spaces, the size of the living area, door-window dimensions, sound, color, lighting cover ergonomics. Accordingly, ergonomics and hotel concept were examined in this chapter. In the fourth chapter, the classification of qualification occurred with the reflection of ergonomics to the hotel concept was examined. It is explained the features that distinguish hotels from one star to five stars. In the fifth chapter, the features of five star hotels and how these features are solved together with ergonomics are discussed. It consists of a standard hotel room, entrance section, sleep section, working and resting section, wet volume sections. Each section has its own design. The cultural experience and thought structure of the designer plays an important role in design period. In the design of the room, the elements of the room should be designed to reflect the features of the location of the hotel and concept of that region. This chapter was examined to include the elements of the room as well as the equipment. In the sixth chapter, three of five-star hotels with all the obtained data were examined. These three hotels are Pera Palas Otel, Çırağan Otel and Hotel Less Ottomans which reflect same concepts and proper to content of thesis and bring Ottoman designs from the past to the present. KEYWORDS: lodgings and caravanserais, Ergonomics and hotel concept, Pera Palas Hotel, Çırağan Hotel, Hotel Less Ottomans from five star hotels