Pes planuslu bireylerde ayak kas kuvveti, denge ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of foot muscle strength, balance and quality of life in person with pes planus
  1. Tez No: 537473
  2. Yazar: SELMA SOLGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYMELEK ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışma Pes Planus'un (PP) ayak ağrısını, ayak kas kuvvetini, ayak bileği propriyosepsiyonunu, ayağın antropometrik ölçülerini, dengeyi ve yaşam kalitesini nasıl etkilediğini tespit etmek, PP'nin Vücut Kitle İndeksi (VKİ) ve eklem hipermobilitesi ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 8-25 yaş arası 50 PP'li (25 kadın ve 25 erkek) ve 50 sağlıklı (25 kadın ve 25 erkek) birey değerlendirilmiştir. Çalışmamızda ağrı Görsel Analog Skala(VAS) ile, kilo VKİ'ne göre, kuvvet manuel kas testiyle, propriyosepsiyon dijital inklinometreyle, antropometri mezura ve kumpasla, statik ve dinamik denge (tek ayak üstünde durma, dört adım kare, zamanlı kalk ve yürü) testleriyle, hipermobilite Beighton tanı kriterlerine göre, yaşam kalitesi Short Form 36 (SF-36) ve KINDL testleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to investigate how Pes Planus (PP) affects foot pain, foot muscle strength, ankle proprioception, anthropometric measures of foot, balance and quality of life and determines the relationship between PP, BMI and hypermobility. Material and method: In our study, between the age 8-25 years old, 50 PP (25women and 25men) and 50 healthy (25women and 25men) individuals were evaluated. In our study pain with Visual Analogue Scale (VAS), weight according to BMI, strength by manual muscle test, proprioception with digital inclinometer, anthropometry with tape and caliper, static and dynamic balance (one foot standing, four step square, timed up and go) tests, hypermobility according to Beighton diagnostic criteria, the quality of life by SF-36 and KINDL tests was evaluated.