L2-L3-L4 yüksek hız düşük amplitüd manipülasyonun rectus femoris kası üzerindeki tonus sertlik ve elastisiteye etkisi
The effects of L2-L3-L4 high speed low amplitude manipulation on tonus stiffness and elasticity of rectus femoris muscle
- Tez No: 537484
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırma konusu: İnsan omurgası, üst üste dizilmiş 33 vertebradan oluşmakta olup vertebral diskler yapısı itibarıyla kas iskelet sisteminin temel fonksiyonlarını gerçekleştirmesini sağlamaktadır. vertebral disklerdeki dejenerasyon ve fonksiyonel bozukluklar vücutta çeşitli problemlere yol açarken kas iskelet sistemindeki bir çok patolojik durumun tedavisinde ise vertebral disk üzerine ve çevresine uygulanan tedaviler fonksiyonel bozukluğun giderilmesinde etkili olmaktadır. Alt ekstremite fonksiyonları açısından önemli işlevleri olan lomber vertebralar üzerine uygulanan kayropraktik tedaviler de benzer şekilde rektus femoris gibi alt ekstremite kaslarındaki fonksiyonel yetersizliklerin tedavisinde ve kas tonusu, elastikiyet ve sertlik üzerinde etkili olmaktadır. Yöntem: 18-60 yaş arasında 39 sporcunun L2-L3-L4 segmentlerine HVLAT manipülasyon uygulanmış, manipülasyon öncesinde ve sonrasında ölçülen rektus femoris kasının belirlenen noktasında MyotonPro cihazı ile kas tonusu, elastikiyeti ve sertliği ölçülmüş, ölçülen değerler istatiksel olarak analiz edilerek karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Research topic: The human vertebrae consist of 33 vertebrae arranged vertically, and the vertebral discs make up the basic functions of the musculoskeletal system by its structure. Degeneration and functional disorders in vertebral discs lead to various problems in the body, whereas in the treatment of many pathological conditions in the musculoskeletal system, treatments applied on and around the vertebral disc are effective in eliminating functional impairment. Chiropractic treatments on lumbar vertebrae, which have important functions in terms of lower extremity functions, are similarly effective in the treatment of functional deficiencies in lower extremity muscles such as rectus femoris and on muscle tone, elasticity and stiffness. Method: HVLAT manipulation was applied to L2-L3-L4 segments of 39 athletes between the ages of 18-60. Muscle tone, elasticity and stiffness were measured with the MyotonPro device at the determined point of the rectus femoris muscle measured before and after the manipulation and the measured values were compared statistically.