Metabolik olarak sağlıklı obezler ile metabolik olarak sağlıklı olmayan obezlerin mikroalbüminüri düzeylerinin değerlendirilmesi
The evaluation of microalbuminuria levels of metabolic unhealthy obeses with metabolic healthy obeses
- Tez No: 537491
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Family Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç:Mikroalbüminürinin varlığı yüksek kardiyovasküler ve/veya renal riskin varlığına işaret eder. Bizim yaptığımız bu retrospektif çalışmada obezlerdeki metabolik değer farklılıklarının mikroalbüminüri riski üzerindeki etkilerini ortaya çıkarıp metabolik olarak sağlıklı olmayan obezler için hedef-organ hasarına daha erken evrelerde tanı koyabilmek ve bu sayede olabilecek renal patolojileri ve buna bağlı ölümleri olabildiğince engellemektir. Yöntem:Çalışmamıza İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi Obezite Polikliniği'ne Nisan 2018-Ocak 2019 tarihleri arasında başvuran 1600 kişi arasından diyabet veya böbrek yetmezliği olmayan, HDL, AST, ALT, eGFR, kreatinin, HOMA-IR, BKİ, trigliserid, açlık plazma glukoz değerleri bakılmış olan hastalar retrospektif olarak tarandı. Hastalar metabolik olarak sağlıklı obezler ile metabolik olarak sağlıklı olmayan obezler olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki grup arasında temel olarak spot idrarda mikroalbüminüri düzeyleri değerlendirildi. Metabolik olarak sağlıklı olmayan obezler aşağıdaki kriterlerden ≥2 olması olarak kabul edildi: 1) Anti-hipertansif kullanımı, 2) Trigiserid düzeyi ≥150 mg/dl, 3) HDL düzeyi
Özet (Çeviri)
Objective:The presence of microalbuminuria indicates the presence of high cardiovascular and / or renal risk. In this retrospective study, we present the effects of metabolic value differences on the risk of microalbuminuria in obese patients and to diagnose target-organ damage at an earlier stage for metabolically unhealthy obese patients and thus prevent possible renal pathologies and related deaths as much as possible. Method:In our study, 1600 people who applied between April 2018 and January 2019 to Istanbul Medeniyet University Göztepe Training and Research Hospital Internal Medicine Obesity Polyclinic without any diabetes or renal failure were screened. A total of 219 patients with AST, ALT, eGFR, creatinine, HOMA-IR, BMI, triglyceride, fasting plasma glucose were included in the retrospective study. Patients were divided into two groups: metabolically healthy obese and metabolically unhealthy obese. We planned to evaluate the levels of microalbuminuria in the spot urine between the two groups. Metabolically unhealthy obese were considered to be ≥ 2 of the following criteria: 1) Anti-hypertensive use, 2) Trigiserid level equal to 150 or greater than 150, 3) HDL level in women below 40 mg/dl or 50mg/dl in men, 4) Fasting glucose level should be over 100 or more, 5) HOMA-IR level 2.5 or above. Results:The mean age of the subjects was 45.07 ± 13.31 years and 89% (n = 195) were women. While 90 (41.3%) of the obese patients included in our study were metabolically healthy according to the determined criteria, 129 (59.7%) obese patients were not metabolically healthy. The obesity, weight and BMI values were statistically higher in obese patients who were not metabolically healthy. Glucose, HbA1c and insulin resistance parameters were higher in the unhealthy group. However, eGFR values were found to be lower in this group although they were within normal limits. Microalbumin levels in spot urine were found to be statistically higher in the non-healthy group. In the correlation analysis, although there was a positive correlation between BMI and the microalbumin levels at the time of admission, this correlation was not found in follow-up. However; microalbumin levels were not predicted by obese patients who were metabolically unhealthy. Conclusion: Although microalbuminuria levels were high in the metabolically unhealthy obese group, microalbumin levels were not predicted to this obese group.