Hemiparetik bireylerde yürümenin spatio-temporal özelliklerinin incelenmesi: Lateralizasyonun etkisi
Analysis of spatio-temporal gait parameters in individuals with hemiparesis: Effect of lateralization
- Tez No: 537513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı hemiparetik bireylerde lateralizasyonun yürümenin spatio-temporal özelliklerine olan etkisini incelemektir. Araştırmaya 20-65 yaş aralığında, 108 (72 hemiparetik ve 36 sağlıklı) katılımcı dahil edildi. Modifiye Rankin Skalasına göre ≤3 ve Hodkinson Mental Testinden ≥8 puan alan, 72 hemiparetik katılımcının 36'sı sağ hemiparetik, 36'sı sol hemiparetik bireydi. Katılımcılarda yürümenin spatio-temporal özelliklerini değerlendirmek için BTS G-Walk Yürüme Analiz Sistemi kullanılmıştır. Sağ hemiparetik (Grup 1) bireylerin yaş ortalaması 51,25±12,81 yıl, sol hemiparetik (Grup 2) bireylerin yaş ortalaması 50,42±11,28 yıl ve sağlıklı (Grup 3) bireylerin yaş ortalaması 50,11±11,99 yıldır. Yürüme analiz sonuçları lateralizasyona göre karşılaştırıldığında, sağ hemiparetik bireylerin yürümeleri daha simetrik (p0,05) olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to show effect of lateralization on spatio-temporal parameters of gait in individuals with hemiparesis. One hundred and eight (72 participants with hemiparesis and 36 healthy control) were included in this study (ages ranging from 20 to 65 years). 72 hemiparetic participants having a score of ≤3 for Modified Rankin Scale and a score of ≥8 for Hodkinson Mental Test participated: 36 with left hemiparesis; 36 with right hemiparesis. All participants were evaluated using by BTS G-Walk Gait Analysis System to determine their spatio-temporal parameters during walking. The mean age of participants with right hemiparesis (Group 1) was 51,25±12,81 years, left hemiparesis (Group 2) was 50,42±11,28 years and healthy control (Group 3) was 50,11±11,99 years. When gait analyses results compared to lateralization, participants with right hemiparesis had more symmetric gait (p 0.05).