Demir eksikliği veya demir eksikliği anemisinde zihinsel fonksiyonların değerlendirilmesi
Assessment of mental functions in iron deficiency or iron deficiency anemia
  1. Tez No: 537554
  2. Yazar: ŞÜKRAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZLEM SUVAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Anemi dünya genelinde önemli bir halk sağlığı sorunudur. Aneminin de en sık nedeni bir mikrobesin olan demir eksikliğidir. Anemi demir eksikliğinin geç bir bulgusudur. Birçok insanın depo demir değerleri düşük olduğu halde anemik değildir. Demir normal beyin fonksiyonunda ve nörojenez, miyelinasyon, sinaptik gelişim, enerji ve nörotransmiter metabolizması dahil olmak üzere beyin gelişim süreçlerinde kilit rollere sahiptir. Bilişsel işlevler günlük yaşam aktivitelerinin yürütülmesi için hayati olan zihinsel süreçleri ifade eder. Bu tür zihinsel süreçler dikkat, kısa süreli ve uzun süreli bellek, akıl yürütme, hareketin koordinasyonu ve görevlerin planlanmasını içerir. Bu araştırmada demir eksikliği veya demir eksikliği anemisi olan hastalara demir replasmanı öncesi ve sonrasında Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeğini (MoCA) uygulayarak replasman tedavisinin zihinsel fonksiyonlar üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01.04.2018-01.10.2018 tarihleri arasında Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi aile hekimliği polikliniklerine başvuran 15-49 yaş arası DSÖ veya Türk Hematoloji Derneği'ne göre demir eksikliği anemisi (hemoglobin
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Anemia is a public health problem across the world. The most common cause of anemia is the lack of iron, which is a micronutrient. Anemia is a late manifestation of iron deficiency. Although many people have low iron storage levels, they are not anemic. Iron has key roles in normal brain function and in brain development processes including neurogenesis, myelination, synaptic development, and energy and neurotransmitter metabolism. Cognitive functions refer to mental processes that are vital for carrying out activities of daily living. Such mental processes include attention, short-term and long-term memory, reasoning, movement coordination, and planning of tasks. In this study we aimed to investigate the effect of iron replacement therapy on mental functions by administering Montreal Cognitive Assessment (MoCA) Test before and after replacement. Material and Methods: A total of 161 female patients, between the ages of 15-49, who were diagnosed as iron deficiency anemia (hemoglobin