Helikobakter pilori enfeksiyonunda yüksek doz proton pompa inhibitörü ve amoksisilin içeren ikili tedaviler ile bizmut tuzu ilave edilmiş üçlü tedavinin eradikasyon oranlarının retrospektif olarak karşılaştırılması
  1. Tez No: 537555
  2. Yazar: ELİF GRAM BACAKSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE DERVİŞ HAKİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Dahiliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Helikobakter Pilori (Hp) enfeksiyonunda standart üçlü tedavi uzun zaman birinci basamak tedavi yöntemleri içinde ilk seçilecek tedavi yöntemi olarak öngörülmüştür. Fakat yapılan pek çok çalışma, artan antibiyotik direnç oranları nedeniyle standart tedavi ile eradikasyon oranlarının düştüğünü göstermektedir. Özellikle ülkemizde yapılan çalışmalar sonucunda standart üçlü tedavi rejimi ile eradikasyon başarısının oldukça düştüğü gözlenmiştir. Bu amaçla son yıllarda birçok tedavi rejimi geliştirilmiştir. Çalışmamızda, yüksek doz proton pompa inhibitörü (ppi) ile amoksisilinden oluşan ikili tedavilerin eradikasyon oranlarının tespit edilmesini ve bunların standart üçlü tedaviye bizmut tuzu eklenmiş tedavi rejimi ile arasındaki eradikasyon oranlarının retrospektif olarak karşılaştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, 1 Ocak 2011-1 Haziran 2018 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İzmir Tepecik Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Gastroenteroloji Kliniği'ne daha önce başvurmuş herhangi bir dispeptik yakınma üzerine üst gastrointestinal sistem (gis) endoskopisi sonucu histolojik yöntemle Hp saptanmış olan ve eradikasyon kontrolü histolojik yöntemle yapılmış olan 18 yaş üstü hastalar retrospektif olarak tarandı. Bu hastalar içinden 50 kişilik klasik üçlü tedaviye bizmut eklenmiş tedavi (amoksisilin 1 gr 2x1 + klaritromisin 500 mg 2x1 + ppi 2x1 + bizmut subsitrat 300 mg 2x2), 50 kişilik esomeprazol 40 mg 2x1 + amoksisilin 500 mg 4x1, 50 kişilik rabeprazol 20 mg 2x1 + amoksisilin 500 mg 4x1, 25 kişilik pantoprazol 40 mg 2x1 + amoksisilin 500 mg 4x1 tedavi rejimini almış olan gruplar oluşturuldu. Bu tedavilerin bitiminden 6-8 hafta sonra histolojik yöntemle yapılmış olan eradikasyon kontrollerine bakılarak eradikasyon oranları retrospektif olarak karşılaştırıldı. Verilerin istatiksel analizi SPSS 22.0 programında yapılmıştır. Sürekli değerler ortalama ve standart sapma değerleri ile belirtilmiş olup, kategorik veriler yüzde üzerinden belirtilmiştir. Normal dağılım değerlendirmesi Shapiro-Wilk testi ile yapılmıştır. Bağımsız grup analizinde; Kategorik verilerin değerlendirilmesinde Ki- 2 Kare Testi kullanılmış olup, ikiden fazla grupta sürekli verilerin ortalama değerlendirmesinde ANOVA testi kullanılmıştır. Bağımlı grup analizinde Mc Nemar Testi ve Kappa uyum testi kullanılmıştır. İstatistik anlamlılık düzeyi p0,05). Hastaların cinsiyete göre dağılımı incelendiğinde ise; klasik 3'lü tedavi + bizmut verilen grubun %58'i (n=29), Rabeprazol ve Esomeprazol grubunun %56'sı (n=28) Pantoprazol grubunun da %60'ı (n=15) kadın cinsiyete sahipti (p>0,05). Gruplar arasındaki yaş ve cinsiyet dağılımına bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Hp pozitif hastaların farklı tedavi seçeneklerine göre eradikasyon oranlarına bakıldığında, klasik 3'lü tedavi + bizmut verilen hasta grubunun %78'i (n=39) tedavi sonrası eradike olmuş iken , Rabeprazol grubunun %66'sı (n=33), Esomeprazol hasta grubunun %58'i (n=29), Pantoprazol hasta grubunun da %44'ü (n=11) tedavi sonrasında Hp negatif sonuç vermiştir. Buna göre klasik 3'lü tedavi + bizmut tuzu eklenmiş tedavi rejimi ikili tedavilere göre üstün bulunmuştur. Yüksek doz ikili tedaviler kendi aralarında karşılaştırıldığında ise en yüksek eradikasyon oranı rabeprazol ile elde edildi fakat istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Sonuç: Birinci basamak tedavide kullanılan klasik üçlü tedaviye bizmut eklenmiş tedavi ile yüksek doz ikili tedavilerin eradikasyon oranlarına bakıldığında ikili tedavilerin standart tedaviye üstün olmadığı görüldü, her dört grupta da eradikasyon oranları oldukça düşük saptandı. Daha yüksek eradikasyon oranları elde etmek için yapılacak daha ileri çalışmalara ve yeni tedavi protokollerine ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: Helikobakter Pilori (Hp), Proton Pompa İnhibitörü (ppi), Eradikasyon Tedavileri
Özet (Çeviri)
Objective: In the treatment of Helicobacter pylori (Hp), the standard triple therapy has been considered as the first choice treatment method among the first-line treatment methods. However, many studies have shown that rates of eradication have decreased with standard triple therapy due to increased rates of antibiotic resistance. Especially in Turkey in many studies, the rate of eradication with standard triple therapy regimen was observed to decrease. Therefore, many treatment regimens have been evaluated in recent years. In our study, we aimed to retrospectively compare the eradication rates of dual therapies (high-dose proton pump inhibitor (ppi) + amoxicillin) with standard triple therapy with bismuth salt. Materials and Methods: In the study, between 1 January 2011-1 June 2018 T.C. Health Sciences University, Izmir Tepecik Health Research and Application Center, Gastroenterology Clinic patients previously admitted. Patients over 18 years of age who had Hp detected by histological method and performed eradication control histologically were screened retrospectively. 175 patients were included the study and they were randomized for 4 groups of treatment protocols. 50 patients received standart triple therapy added bismuth (amoxicillin 1 g 2x1 + clarithromycin 500 mg 2x1 + ppi 2x1 + bismuth subcitrate 300 mg 2x2), 50 patients received esomeprazole 40 mg 2x1 + amoxicillin 500 mg 4x1, 50 patients received rabeprazole 20 mg 2x1 + amoxicillin 500 mg 4x1 and 25 patients received pantoprazole 40 mg 2x1 + amoxicillin 500 mg 4x1 therapy. Eradication rates were evaluated retrospectively according to the eradication controls performed by histologically after 6-8 weeks after the end of these treatments. SPSS 22.0 package program was used for statistical analysis. Normal distribution was evaluated by Shapiro-Wilk test. ANOVA, Chi-square test, Mc Nemar test and Kappa compliance test were performed and p value