Dostluk ve işbirliği bağlamında Türk-Japon ilişkileri
Turkish-Japanese relations in the context friendship and cooperation
- Tez No: 615907
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÖKSEL İŞYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kadim tarihleri ve küresel barışın sağlanması için sarf ettikleri yoğun çabalarıyla uluslararası toplumda itibarlı yerlerini almış iki ülkenin dostluk ilişkileri, acı hadiseler üzerine inşa edilmiştir. Dolayısıyla, Türk - Japon ilişkileri uzun yıllar boyunca duygusal söylemlerden öteye geçememiştir. Ancak, son dönemde atılan somut adımlarla birlikte iki ülke ilişkileri ivme kazanmıştır. Yeryüzünün dört bir yanında yaşanan acılara karşın“insani güçler”olarak kalmayı başaran Türkiye ve Japonya'nın dayanışma içinde olması, dünya barışı ve küresel istikrar için büyük önem arz etmektedir. İnsani yardım faaliyetleriyle mazlum coğrafyaların umut ışığı haline gelen“uzak”denizlerin“yakın”ülkeleri arasındaki dostluk, sağlam temellere dayanmaktadır. Üç kısımdan oluşan tez çalışmasının ilk bölümünde tarihi bağlar, ikinci bölümünde ise kültürel benzerlikler ortaya konularak siyasi ve akademik düzeyde bilinen iki ülke arasındaki yakınlığın toplum nezdinde bilinirliğinin artırılması için farkındalık oluşturması amaçlanmaktadır. Çalışmanın son kısmında, siyasi ve ekonomik anlamda birbirini tamamlayıcı özelliklere sahip, Türkiye ve Japonya arasındaki işbirliği alanları ve fırsatları belirtilerek, potansiyellerin fırsata dönüştürülmesi hedeflenmekte, iki ülke ilişkilerine katkı sağlanması arzu edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The friendly relations of two countries, which took their place in the international community with their ancient history and their intense efforts to achieve global peace, are built on painful events. Therefore, Turkish-Japanese relations could not have been more than sentimental rhetoric for many years. However relations between two countries have gained momentum with concrete steps taken recently. The solidarity of Turkey and Japan, which have managed to remain“humanitarian forces”despite the suffering experienced all over the world, is of great importance for World peace and global stability. Through humanitarian aid activities, the friendship between,“near”countries of“far”seas, which have become a beacon of hope for oppressed geographies, is based on strong foundations. In this context, it is aimed to raise awareness in the first section of the thesis, which consists of three parts, to increase awareness in the society of the closeness between, two countries, which ise known at the political and academic level, by revealing historical tie and in the second part cultural similarities. In the final section of the study, it is aimed to transform the potential into an oppurtunity by specifying the cooperation aggreements and opportunities between Turkey and Japan, which have complementary characteristics in political and economic terms. And, it is desirable to contribute to the relations of two countries.