Orta düzey barsak hazırlığıyla gerçekleşen total kolonoskopide kaçırılan kanseröz riskli polip özellikleri, polip kaçırma oranları ve ilişkili risk faktörlerinin incelenmesi
Investigation of characteristics of missed precancerouspolyps, polyp miss rates and related predictive factorsin total colonoscopy performed under fair bowelpreparation
- Tez No: 537560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER GÜNEŞ YEĞİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Kolorektal karsinomlar (KRK), kanser ilişkili mortalitenin kadınlarda ve erkeklerde üçüncü en sık sebebidir. KRK'ler, kolonun prekanseröz polipoid lezyonlarından yıllar içinde gelişmektedir. Polipleri erken evrede saptamak için tüm rehberler belli aralıklarla kolonoskopiyi önermektedir. Kolonoskopinin prekanseröz polipleri saptamadaki etkinliği optimal bir barsak hazırlığıyla ilişkilidir. Orta düzey barsak hazırlığı altında polip, özellikle de kanseröz riskli polip kaçırma oranları ve polip kaçırma riskini arttıran prediktif faktörler hakkında pek bilgi yoktur. Çalışmamızda ılımlı düzeyde kolon temizliği olan, ancak çekuma kadar total kolonoskopisi tamamlanabilmiş hasta grubunda polip kaçırma oranının, kaçırılan kanseröz riskli poliplerin yerleşim, risk ve hasta ilişkili özelliklerinin, aynı hastalarda kısa zaman sonra tekrarlanmış ve optimal bir hazırlık altında yapılmış ikinci total kolonoskopik işlemler baz alınarak incelenmesini amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Ünivesitesi İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endoskopi Ünitesinde 01.01.2013-01.11.2017 arası kolonoskopi işlemi yapılmış olguların verilerinin retrospektif olarak incelendiği kesitsel çalışma özelliğindedir. Çalışmamıza ilk kolonoskopisinde orta düzeyde barsak hazırlığıyla gerçekleşip, sonrasında 1 sene içinde optimal bir temizlikle ikinci kolonoskopisi gerçekleşmiş 150 erişkin hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri, komorbideteleri, ilk ve tekrar kolonoskopiler arası süre, bu kolonoskopilerde saptanan polipler ve bu poliplerin karakteristik özellikleri incelendi. Bulgular: Kolonoskopiler arası aralık ortancası 4.9 ay (1 gün-12 ay) olup, hastaların 88'inde (%58.7) bu süre ≤ 6 ay'dır. Orta düzeyde barsak hazırlıklı 1. kolonoskopide 172, optimal düzeyde barsak hazırlıklı 2. kolonoskopide ise 162 polip saptandı. 1. kolonoskopide 39, 2. kolonoskopide de 32 riskli (“advanced”) polip saptandı. İlk suboptimal total kolonoskopi işleminde polip-bazında polip kaçırma oranları (“per-polyp miss rate”) tüm polipler için %48.5 (162/334), adenomlar için %46 (102/222) ve riskli lezyonlar için %45 (32/71) olarak hesaplandı. Çoklu değişkenli logistik regresyon analizinde kolonoskopi tekrarına kadar geçen sürenin
Özet (Çeviri)
Aim: Colorectal cancer (CRC) is the third most common cause of cancerassociated mortality in women and men. CRC develop from precancerous polyps over several years. In order to detect polyps in an early stage, all of the guidelines suggest repeating colonoscopy at certain intervals. Colonoscopy's efficiency in detecting precancerous polyps is associated with optimal bowel preparation. There is not much information about predictive factors related with the risk of missed polyps in colonoscopies performed under intermediate level bowel preparation, especially with the risk of missed cancerous polyps. This study aims to investigate the location, risk and patient related characteristics and miss rates of cancerous polyps missed under intermediate-prepared total colonoscopies, by examining the early repeated total colonoscopies performed under an optimal preparation. Material and Method: Our study is a cross-sectional study in which the data of the patients that underwent colonoscopy between 01.01.2013-01.11.2017 at the Endoscopy Unit of Health Sciences University, Bozyaka Training and Research Hospital (Izmir) is retrospectively examined. We included 150 adult patients with optimal repeat colonoscopies performed within 1 year after the index examination under fair bowel preparation. Demographic data, comorbidies, interval between colonoscopies, and characteristics of detected polyps were reviewed. Results: The median interval between colonoscopies was 4.9 months (1 day12 months) and this duration was ≤6 months in 88 patients (58.7%). In the index colonoscopy under fair bowel preparation 172, and in the second repeat colonoscopy under optimal bowel preparation 162 polyps were detected. 32 advanced polyps were detected in the initial, and 39 advanced polyps were detected in the repeat colonoscopic procedure. In the initial suboptimal total colonoscopy procedure, the per-polyp miss rate was 48% for all polyps (162/334) and 46% (102/222) for the adenomas, and 45% (32/71) for the advanced lesions (32/71). In multivariate logistic regression analysis, the interval of