Bill Evans Trio'da (1959-61) görev dağılımı, etkileşim ve eşlik anlayışı
Task distribution, interaction an accompaniment concepts in Bill Evans Trio (1959-61)
  1. Tez No: 537569
  2. Yazar: LEVENT ERİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ALPER MARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma Bill Evans Trio'nun (1959-61) trio-içi etkileşim, görev dağılımı, eşlik anlayışının, vb. caz piyano trio tarihine katkılarıyla yenilikçi ve özgün olduğunu göstermek amacını taşımaktadır. Bu önermeyi desteklemek amacıyla seçilen parçalar: Autumn Leaves, Nardis ve Waltz for Debby'dir. Bill Evans Trio ile ilgili literatür taranırken, trio arayışlarının başladığı 1958 yılı dikkate alınmıştır. Daha sonra ¨Birinci Trio¨nun kuruluşu incelenmiştir. 1959-61 arasındaki bu dönemin incelenmesinden sonra, ¨Birinci Trio¨ sonrası dönem ele alınmıştır. Yukarıda adları verilen üç caz standartının analizinin yapıldığı üçüncü bölümden sonra bir sonuç kısmı yer almaktadır. Ekler bölümünde ise; Bill Evans ve Bill Evans Trio'nun irdelenen aspektleri hakkında ülkenin önde gelen caz müzisyenleriyle yapılmış olan röportajlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to demonstrate that the trio interaction, task distribution, and accompaniment concept of Bill Evans Trio (1959-61) is innovative and original in the history of jazz piano trio. Selected standarts reflecting and supporting this argument are Autumn Leaves, Nardis and Waltz for Debby. While the literature on the Bill Evans Trio was searched, 1958 was taken into consideration as the benchmark for this trio concept. Then the foundation and establishment of the First Trio between 1959-61 was examined following the period henceforward—after the First Trio. There is a conclusion part after the analysis of the above mentioned three jazz standards. In the Attachments section, there are supporting interviews conducted with leading jazz musicians from Turkey elaborating the debate about Bill Evans and Bill Evans Trio.