Edirne ili ortaöğretim okullarında biyoloji öğretmenlerinin eğitim materyallerini kullanma durumları
The situation of using biology teachers' educational materials in Edirne province secondary schools
- Tez No: 537568
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmayla Edirne il sınırları içinde ortaöğretim okullarında biyoloji derslerinde biyoloji öğretmenlerinin materyal kullanımı ile ilgili kendilerine yönelik yeterlilik algıları araştırılarak, biyoloji öğretmenlerinin biyoloji derslerindeki materyal kullanımına ait görüşlerinin belirlenmesi amaçlandı. Araştırmanın evrenini Edirne il sınırları içinde görev yapan biyoloji öğretmenlerinin tamamı (60 öğretmen) oluşturdu. Araştırma verilerini toplamak için 2010-2011 öğretim yılının birinci yarıyılında öğretmenlere uygulanmak üzere Doç. Dr. Pınar Köseoğlu tarafından oluşturulan bir anket kullanıldı. Öğretmenlerin biyoloji dersleri kapsamında materyal kullanımı konusunda görüşlerini belirlemek amacıyla anket verilerine dayalı olarak frekans ve yüzde dağılımları, ortalama, standart sapma ve t testi uygulandı. Araştırmaya dahil olan biyoloji öğretmenlerinin araç gereç kullanımları anketten elde edilen verilere göre kısmen olumludur. Verilerin analizi sonucu; cinsiyete, görev yılına, okul çeşitlerine ve merkez ile ilçelerde görev yapan biyoloji öğretmenleri arasında araç gereç kullanımı açısından anlamlı bir fark görülmedi. Biyoloji öğretmenleri, derse, konuya, öğrencilerin seviyesine, ortama ve hedeflere göre araç gereç belirleme, hedeflere uygun öğretim materyalleri geliştirebilme, öğrencilere materyaller konusunda gerekli bilgileri kazandırabilme, materyallerin niteliklerine göre sınıf düzeni oluşturabilme, ders öncesi kontrol ve bakımlarını sağlama ve gerekli şekilde kullanım açısından kendilerini oldukça yeterli nitelemektedirler. Öğretmenler materyallerin küçük arızalarını ortadan kaldırma, materyallere her koşulda kolaylıkla erişebilme, biyoloji derslerini laboratuvarda yapma konusunda ise kendilerini kısmen yeterli olarak ifade etmektedirler. Teknik bilgi ve beceri isteyen araçları kullanma konusunda kendilerinin yeterliliğini az bulmaktadırlar. Nitekim az teknik bilgi ve beceri gerektiren materyalleri kullanmada oldukça yeterli olduklarını düşünmektedirler. Öğretmenlerin bilimdeki gelişmeleri takip durumu genelde olumlu olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the perceptions of qualification of biology teachers about the use of materials in biology courses in secondary schools within the borders of Edirne province, and to determine the opinions of biology teachers about the material use in biology lessons. The research consisted of all the biology teachers (60 teachers) working within the borders of Edirne province. In order to collect the research data, a questionnaire which was created by Assos. Dr. Pınar Köseoğlu was used to be applied to the teachers in the first semester of the 2010-2011 academic year. The frequency and percentage distributions, mean, standard deviation and t test were applied based on the survey data in order to determine the opinions of the teachers on the use of materials within the scope of biology courses. The attitudes of the biology teachers included in the study on the use of tools were partially positive compared to the data obtained from the survey. As a result of analysis of data; there was no significant difference in terms of gender, working years, types of school and biology teachers working in centers and districts. Biology teachers will be able to select the tools and materials appropriate to the level and the level of the students, the lesson, the subject and the targets, to develop the“teaching materials”suitable for the objectives, to hear the students need to know about the tools, to arrange the class environment according to the characteristics of the tools, making and using it in a proper way, and evaluating the content covered by the equipment. They find themselves partially sufficient in order to solve the simple malfunctions of the equipment, reach inside and outside the school, and bring the biology course into the laboratory. Biology teachers found themselves less able to use tools that require technical knowledge skills. If they use tools that do not require a lot of technical knowledge, they see it as sufficient. The situation of teachers following the developments in science was generally positive.