İklim değişikliğine karşı dayanıklı ve sağlıklı bir esnek eko-yerleşim model önerisi ve coğrafi bilgi sistemleri destekli yer seçim analizi
A model for a climate-change resilient, healthy and flexible eco-settlement and gis based site selection
  1. Tez No: 537578
  2. Yazar: AYŞECAN AKŞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Tarihsel süreçte yaşanan olaylar; teknik, sosyal, ekonomik değişimler kentlerin gelişmesinde ve değişmesinde etkin olmuştur. Özellikle küreselleşme süreci ile artan tüketim, ekosistemin zarar görmesine sebep olarak iklim değişikliği sürecini hızlandırmıştır. İklim değişikliğinin; kıtlık, kuraklık gibi etkilerin yanı sıra kasırgalar, seller gibi kenti etkileyen etkileri de vardır. Bu hem kent sağlığını hem de yerleşimlerin sürdürülebilirliğini tehdit etmektedir. İklim değişikliğinin bu etkilerinden hem korunmak hem de etkilerini azaltmak için dayanıklı kent kavramı etkin bir yol olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma kapsamında iklim değişikliğine karşı dayanıklı kentin kriterleri ortaya konulmuş ve bu kriterler kapsamında, sosyal ve ekonomik boyut da göz önüne alınarak dayanıklı ve sağlıklı bir esnek eko-yerleşim yaklaşım önerisi geliştirilmiştir. Yaklaşımın geliştirilmesi için öncelikle dayanıklılık kavramı uygarlığın dönüm noktalarında kentlerin geçirdiği evrim çerçevesi de gözetilerek irdelenmiş, ardından dünyadan çeşitli eko köy örnekleri sosyal ve ekonomik açılardan kısaca incelenerek, çıkarımlardan faydalanılmıştır. Yaklaşım önerisi için kriterler geliştirildikten sonra yer seçimi için Coğrafi Bilgi Sistemleri yardımıyla Eskişehir ili için analizler yapılmış; iklim değişikliğine karşı dayanıklı, sağlıklı, ekolojik, sürdürülebilir, esnek, taşınabilir, eklemlenebilir, doğa ile uyumlu, doğaya en az zararı veren ve doğadan en az zarar görecek bir yerleşim için yer seçim analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Events in historical process; technical, social and economic changes have been effective in the development and transformation of cities. In particular, the globalization process and consequently increased consumption have accelerated the climate change process by causing damage to the ecosystem. Climate change not only causes famine and drought but also causes hurricanes and floods, etc., which affect cities. This threatens both urban health and the sustainability of settlements. The concept of resilient city is an effective way to avoid and mitigate the effects of climate change. Within the scope of this study, the criteria of climate change resilient city have been introduced and in relation a new resilient, healthy and flexible eco-settlement approach has been developed with social and economic dimensions in mind. To develop the model, firstly the concept of resilience has been examined in relation to the evolution of towns at the turning points in history of civilization; secondly several eco-village world examples have been analyzed to understand and benefit from their social and economical solutions. .Then regarding the developed criteria, by using Geographic Information Systems, and a site selection analysis has been made for a climate-change resilient, healthy, ecological, sustainable, movable, flexible city, which is in harmony with nature, gives minimum harm to nature and gets minimum harm from nature in Eskisehir City