P-Toluenesülfonamid, N,N'-1,3-Propandiylbis bileşiğinin yapısının spektroskopik yöntemlerle (XRD, FT-IR, NMR) belirlenerek elektronik ve optik özelliklerinin incelenmesi
Determination of structure of P-toluenesulfonamide,N,N'-1,3-Propandiylbis compound by spectroscopic methods (XRD, FT-IR, NMR) and investigation of electronic and nonlinear optical properties
- Tez No: 537580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT ALYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada p-toluenesülfonamid,N,N'-1,3-propandiylbis bileşiğinin kimyasal yapısı 1H-NMR ve 13C-NMR, x-ışınları(XRD), FT-IR spektroskopik yöntemler ile aydınlatılmaya çalışılmıştır. Bileşiğin titreşim frekanslarının işaretlemeleri SQM metodu ile yapılarak eldeki deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Ayrıca HOMO, LUMO moleküler orbital enerjileri, iyonlaşma potansiyeli, moleküler sertlik, moleküler yumuşaklık gibi reaktivite deskriptörleri, moleküler potansiyel enerji yüzeyleri (MEP), Mulliken atomik yükleri ve çizgisel olmayan optik özellikleri(NLO) incelenmiştir. Hesaplamalar sonucunda bileşiğinin HOMO ve LUMO orbitalleri arasındaki enerji bant aralığı 4,37 eV olarak hesaplanmıştır. Bu tez çalışmasında DFT/B3LYP/6-311++G(d,p) teorisi düzeyinde hesaplamalar yapılmış ve hesaplamalar Gaussian 09, GaussView 5.0, SQM 2.0 ve Dragon 7.0 paket programlarıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the chemical structure of p-toluenesulfonamide, N,N'-1,3-propanediylbis was tried to be elucidated by 1H-NMR and 13C-NMR, x-rays (XRD) and FT-IR spectroscopic methods. The vibrational frequencies of this compound by assigned with the SQM method were compared with the experimental data. In addition, HOMO LUMO molecular orbital energies, some reactivity descriptors, molecular potential energy surfaces (MEP), Mulliken atomic charges and nonlinear optical properties (NLO) of this compound were investigated. As a result of the calculations, the energy band gap between the HOMO and LUMO orbitals was calculated as 4,37 eV. In this thesis, calculations were made at the DFT / B3LYP / 6-311 ++ G (d, p) level of theory and performed with Gaussian 09, GaussView 5.0, SQM 2.0 and Dragon 7.0 package programs.