Adaptive and robust control strategies for systems with actuator failure
Eyleyici arızalı sistemler için uyarlamalı ve gürbüz denetimci stratejileri
  1. Tez No: 537600
  2. Yazar: MEHMET ARICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGAY KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, eyleyici arızası meydana gelmesi muhtemel sistemlerde, hedeflenen sistem performansının karşılanmaya devam edilmesini sağlayacak gürbüz ve uyarlanır karaktere sahip yeni bir denetimci tasarımı amaçlanmıştır. Öncelikle, olası eyleyici arızalarının büyük çoğunluğunu kapsayan bir genelleştirilmiş eyleyici arıza matematik modeli sunulmuştur. Çıkış geri beslemeli model referanslı uyarlamalı denetim yöntemi ana yaklaşım olarak belirlenip eyleyici hata/arıza kompanzasyon yeteneğini uyarlamalı denetimciye kazandırmak için bazı mevcut geliştirmeler denetimciye eklenmiştir. Bahsedilen geliştirmelerin yanında eniyileştirme temelli bir uyarlama mekanizması yardımıyla önerilen denetimciye son hali verilip, özgün denetimcinin kapalı çevrim kararlılığı ispatlanmıştır. Literatürdeki farklı sayıdaki ara bağlantılı sıvı tanklarını vanalar vasıtasıyla elde etmeye elverişli, iki adet sıvı pompası ve seviye algılayıcıları bulunan dörtlü tank deney düzeneği, tasarlanan denetimcinin kapalı çevrim sistemin performansını gözlemlemek amacıyla kullanılmıştır. Kapalı çevrim sistem başarımı bilgisayar benzetimlerinin yanında, test düzeneğine gerçek zamanlı olarak uygulanmış; benzer denetim yöntemlerine kıyasla daha hızlı arıza sonrası geçiş tepkesine sahip olduğu ve bunun yanında eyleyicilerin daha az yıpranmasına olanak veren yumuşak geçişli ve az salınımlı denetim işareti ürettiği gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
In the present study, it is aimed to design a novel controller that is tolerant to actuator faults. The designed controller that uses robust adaptive control scheme maintains the system stability and desired closed-loop performance in the case of actuator faults. In the view of the control goal, a quadruple-tank system which comprises of two liquid pumps and level sensors is used as testbed. The system gives opportunity to obtain various plant structures being widely used in the literature by simply changing valve position of tank interconnections. A modified output-feedback multivariable model reference adaptive control (MRAC) scheme is proposed for the system that is prone to actuator faults. A unified comprehensive actuator fault model is presented. Then, some existing proper modifications that allow MRAC to gain the ability of actuator fault compensation controller is constructed by utilizing existing results and a new adaptation law that is based on a method first used for optimization purposes. The stability of proposed controller is proved and process simulation results are given to exhibit the effectiveness of the proposed scheme. The final control scheme, with some robustness modification by considering practical issues, is applied to the real process and it is shown that the control system leads to a faster smooth postfault transient response compared with similar methods. In addition it generates a smooth control signal without high frequency oscillations making the system less vulnerable to actuator damages