Listening to English language teachers in Turkey: A survey of their evaluations, preferences and needs regarding in-service training
Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerine kulak verin: Hizmet içi eğitimle ilgili değerlendirmelerinin, beklentilerinin ve ihtiyaçlarının incelenmesi
- Tez No: 537606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL SİNAN ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Gelişen teknolojiler ve dünyadaki değişimlere paralel olarak öğretmenler için sürekli mesleki gelişimin önemi her geçen yıl daha da artmaktadır. Öğretmenlerin, hem mesleki açıdan daha yeterli olabilmek hem de eğitim alanındaki yeniliklere uyum sağlayabilmeleri için kişisel ve mesleki açıdan kendilerini geliştirmesi gerekmektedir. Öğretmenler için sürekli mesleki gelişim kavramı önceleri yalnızca devlet tarafından sağlanan eğitimleri işaret etmekteyken, şimdilerde bu kavram adından da anlaşılabileceği gibi devamlılığı olan, zamana yayılan eğitimleri ifade etmektedir. Sürekli mesleki gelişim kavramının içinde öğretmenlerin özerklik seviyelerine de vurgu yapılmaktadır. Çünkü öğretmenlerden beklenen kendi istekleri ve ilgileri doğrultusunda kişisel ve mesleki gelişimlerini sağlayabilmek için bu tür etkinlikler konusunda hevesli olmalarıdır. Öğretmenlerin kendi çabalarının yanı sıra bağlı oldukları devlet kurumlarının da onların kişisel ve mesleki gelişiminde yardımcı ve destekçi olması beklenmektedir. Hizmet içi eğitim programları bunun bir yolu olarak gösterilebilir. Bu hizmet içi eğitimler öğretmenlerin mesleki gelişime olan bakış açılarını geliştirmeli, mesleki gelişim konusunda öğretmenleri teşvik etmeli ve mesleki gelişimin onlar için faydalı olduğuna öğretmenleri inandırmalıdır. Bunun için de bu eğitimlerin öğretmenlerin ihtiyaçlarına yönelik olması, planlama sürecinde öğretmenlerin görüşlerinden faydalanılması, eğitimlerin etkili eğiticiler tarafından zamana yayılarak yapılması ve eğitimler sonrasında öğretmenlerin izlenmesi gerekmektedir. Ancak bu durumda öğretmenler bu eğitimlerin etkililiğine inanıp kendilerini mesleki gelişim konusunda hazır ve istekli hissedebilirler. Bu amaçla, bu çalışma Türkiye'deki devlet okullarında çalışan İngilizce öğretmenlerinin Millî Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanan hizmet içi eğitimleri nasıl değerlendirdiklerini, bu eğitimlerin nasıl olması gerektiği konusundaki düşüncelerini ve bu eğitimlerle çözülebilecek ihtiyaçlarını belirlemeyi hedefler. Tarama modelinde olan çalışmada olabildiğince fazla İngilizce öğretmenine ulaşmak için nicel araştırma tekniklerinden ölçekler kullanılmıştır. Ancak, bu konuda halihazırda geliştirilmiş ölçekler olmadığı için, çalışmanın her bir amacı için ayrı bir ölçek geliştirilmiştir. Ölçeklerin faktör analizi ve güvenirlik çalışmaları için 247 İngilizce öğretmeninin katılımıyla bir pilot çalışma gerçekleştirilmiştir. Pilot çalışmanın sonunda yapılan açımlayıcı faktör analizi sonuçlarına göre İngilizce Öğretmenlerinin Hizmet İçi Eğitim Değerlendirmeleri ölçeğinde 6 faktör (hizmet içi eğitim planlaması, içerik, organizasyon, eğitimciler, ölçme ve değerlendirme, izleme), İngilizce Öğretmenlerinin Hizmet İçi Eğitim Tercihleri ölçeğinde 4 faktör (hizmet içi eğitim planlaması, içerik, uygulama, değerlendirme ve izleme) ve İngilizce Öğretmenlerinin Hizmet içi Eğitim İhtiyaçları ölçeğinde 3 faktör (İngilizce dil yeterliği, öğretim yöntemleri, bağlamsal ve kurumsal konular) elde edilmiştir. Her bir ölçek yeterli güvenirlik katsayısını sağladığını da çeşitli istatistiksel testlerle ispatlamıştır. Türkiye'deki durumu ortaya koyabilmek için ölçekler 741 öğretmen üzerinde uygulanmıştır. Ölçekler uygulanırken Türkiye'nin her bir coğrafi bölgesinden birbirine yakın sayıda öğretmene ulaşmak hedeflenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, öğretmenlerin birçoğu şu anda yürütülen hizmet içi eğitimlerden memnun değildir. Hizmet içi eğitimlerden beklentileri literatürde tanımlanan ideal bir hizmet içi eğitimde olması beklenen özellikleri taşımaktadır. Ayrıca öğretmenler, kendi İngilizce dil yeterlikleri, uyguladıkları öğretim yöntemleri ve kurumsal konularda birçok ihtiyaçlarının olduğunu belirtmişlerdir. Öğretmenlerin, ölçeklerin faktörlerinin her birinden, sahip oldukları bazı özelliklerine göre elde ettikleri puanlar arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını görmek için MANOVA testi yapılmıştır. Yapılan analize göre, bazı faktörlerde (hizmet içi eğitim içeriği, organizasyon, uygulama, ölçme ve değerlendirme) öğretmenlerin lisede çalışma durumunun lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Ayrıca, hizmet içi eğitim içeriği ve izleme faktörlerinde lisans mezunu öğretmenlerin lehine bir farklılık bulunmuştur. MEB hizmet içi eğitimleri dışında kendi istekleriyle diğer mesleki gelişim faaliyetlerine katılan öğretmenlerin lehine de eğitimciler faktöründe anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca, Ege ve Akdeniz bölgeleri ile kıyaslandığında, Doğu Anadolu bölgesinde çalışan ve 1-5 yıllık deneyime sahip olan öğretmenlerin lehine İngilizce dil yeterlikleri faktöründe anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Aynı faktörde, ortaokul öğretmenleri lehine de bir farklılık vardır. Öğretmenlerin öğretim yöntemleri faktöründe sahip oldukları herhangi bir özellikten elde ettikleri puanlar arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Kurumsal ihtiyaçlarda ise İngilizce öğretmenliği programı mezunu olmayan ve ortaokulda çalışan öğretmenler lehine bir fark elde edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, yürütülen hizmet içi eğitimlerin geliştirilmesi konusunda MEB'in eğitim fakülteleri ile işbirliği yapması, hizmet içi eğitimlerin içeriğinin ihtiyaç analizine göre belirlenmesi, eğitimlerin öğretmenlerin branşına ve sahip olduğu koşullara uygun olması, eğitimlerde öğretmenlere İngilizce dil yeterliklerini geliştirme fırsatı verilmesi, eğitimlerin sürekli ve zamana yayılmış şekilde sürdürülmesi, eğitim imkanlarına Türkiye'nin her yerindeki öğretmenlerin ulaşması ve eğitimler sonunda öğretmenlerin izlenmesi gerekliliği öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In line with the developing technologies and changes in the world, the importance of continuing professional development (CPD) for teachers is increasing every year. Teachers need to improve themselves both personally and professionally in order to be more competent in their job and to adapt to innovations in the field of education. While the concept of CPD for teachers previously referred to the in-service trainings (INSETs) provided by the state only, this concept now refers to the continuous development activities that are extended over time, as the name suggests. Within the concept of CPD, the autonomy levels of teachers are also emphasized. This is because they need to be willing and enthusiastic about such activities in order to provide their personal and professional development in line with their interests. In addition to their own efforts, the governments are expected to be conducive and supportive in teachers' personal and professional development. INSET programs can be highlighted as a way to do this. INSETs provided by the governments should improve teachers' perspectives on professional development, encourage teachers for their professional development and convince them that professional development is beneficial for their job. For this purpose, it is required that these trainings should be directed to the needs of the teachers, the stakeholders should benefit from the views of the teachers in the planning process, trainings should be given and disseminated by the influential trainers, and teachers are required to be followed after the trainings. This may be the only way to make teachers believe in the effectiveness of these trainings, and thus they can feel ready and willing to develop themselves. For this purpose, this study aims at finding out how the English language teachers evaluate the INSETs provided by the Ministry of National Education (MoNE), what they expect from these trainings, and their needs to be satisfied through these trainings. The current dissertation employs questionnaires as quantitative research techniques with the aim of reaching as many English language teachers as possible. However, since there are no questionnaires already developed for this aim, three questionnaires have been developed for the purposes of the study. A pilot study was conducted with the participation of 247 English language teachers for the factor analysis and reliability of the questionnaires. According to the results of the exploratory factor analysis, there are 6 factors (INSET planning, content, organization, trainers, assessment and evaluation, follow-up) in the English Language Teachers' Evaluations of In-Service Trainings questionnaire, 4 factors (INSET planning, content, execution, evaluation and follow-up) in the In-Service Training Preferences of In-Service Trainings questionnaire, and 3 factors (English language proficiency, teaching methods, contextual and institutional issues) in the In-Service Training Needs of English Language Teachers questionnaire. Each questionnaire has proved its reliability coefficients by various statistical tests. To describe the situation of English language teachers in Turkey, the questionnaires are administered to 741 teachers. It is aimed in the data collection that the number of participating teachers from each region of Turkey needs to be roughly the same. According to the findings, most of the English language teachers are not satisfied with the INSETs carried out by the MoNE. Their preferences and expectations from the INSETs are in line with the effective INSETs defined in the literature. Teachers also state that they have many needs regarding their English language proficiency, teaching methods and institutional issues. MANOVA tests are used to see whether there are significant differences between the scores obtained by the teachers according to some of their characteristics in the factors of the questionnaires. According to the analysis, in some factors (INSET content, organization, execution, assessment and evaluation), there is a significant difference in favor of teachers working at upper secondary schools. In addition, there is a significant difference in the INSET content and follow-up factors in favor of the undergraduate teachers. There is a significant difference in favor of the teachers who participate in other professional development activities apart from those of the MoNE in the trainers factor. In addition, a significant difference is found in the English language proficiency factor in favor of the teachers working in the East Anatolia region and those having 1-5 year(s) of experience when compared to those working in the Aegean and Mediterranean regions. In the same factor, there is a significant difference in favor of the lower secondary school teachers. There is no significant difference among the scores obtained by the teachers in the teaching methodology factor. In institutional needs, there is a significant difference in favor of the teachers who are not graduates of English language teaching programs and those working in lower secondary schools. According to the findings, it is suggested that the MoNE should cooperate with the faculties of education in the execution of INSETs, the content of INSETs should be designed according to needs analysis of teachers, and the trainings should be appropriate for teachers' subject field and professional conditions. Also, teachers should be given the opportunity to improve their English language proficiency in the trainings and they should be monitored for their development.