Anadolu ve yabancı dil ağırlıklı liselerde görevli yabancı dil öğretmenlerinin program hakkında görüşleri
Opinions of teachers at Anatolian and intensive language teaching high schools on the curriculum
  1. Tez No: 73946
  2. Yazar: SERPİL HOTAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Anadolu Liseleri ve Yabancı Dil Ağırlıklı Liselerde dil öğretiminde, programdan, derslerin işlenmesinden, değerlendirmeden ve kitap, araç- gereçten kaynaklanan sorunları belirlemektir. Bu amaçla Ankara'da bulunan Atatürk, Gazi, Ankara ve Mehmet Emin Resulzade Anadolu Liseleri ile Çankaya, Babkent ve 50 nci Yıl Yabancı Dil Ağırlıklı (Süper Liseler) Liselerde görevli otuzbir öğretmenin (25 İngilizce, 4 Almanca ve 2 Fransızca) görüşlerine başvurulmuştur. Yabancı dil öğretiminde programdan kaynaklanan sorunlara ilişkin öğretmen görüşleri incelendiğinde: Öğretmenlerin bazılarının programdan haberdar olmadıkları, haberdar olduklarını ifade edenlerin ise programdan ne anladıklarının açık olmadığı, program denilince genelde dil öğretiminde kullanılan kitaplardan bahsettikleri, içerik denildiğinde ise program içeriği değil kitap içeriğini vurgulayan açıklamalar kullandıkları, ders sürelerini hazırlık programında yeterli bulurken hazırlık sonrasında yetersiz buldukları görülmüştür. Yabancı dil öğretiminde ders işlenirken karşılaşılan sorunlara ilişkin öğretmen sorunları incelendiğinde; ifade edilen tüm sorunların kökeninde, sınıfların çok kalabalık olması gösterilmektedir. Tüm öğrencilere yeteri kadar zaman ayrılıp ilgilenilememesmin, dersin etkinliği ve hedeflerine ulaşma açısından olumsuzluklar getirdiği ifade edilmiştir. Hazırlıkta motivasyonun yeterli düzeyde olmasına rağmen iki ve daha yukarı sınıflarda dil öğrenmeye olan ilgi ve isteğin azaldığım belirtmişlerdir. Bir diğer alt problemimiz ise, öğretmenlerin değerlendirme yaparken karşılaştıkları güçlükleri belirlemeye yöneliktir. Bu konudaki görüş ve düşünceleri incelediğimizde, öğretmenlerin büyük bir çoğunluğunun ölçme ve değerlendirme konusunda, bir öğretmenin bilmesi gerektiği düzeyde bilgi sahibi olmadıkları anlaşılmaktadır. Okullarda soru bankalarının bulunmadığı, smav zamanları ise heröğretmenin sınav sorularını hazırladığı ve bu sorular için geçerlilik ve güvenirlik gibi, ölçme ve değerlendirmeyle ilgili herhangi bir işlem yapılmadığı anlaşılmaktadır. Sınav yöntemi olarak, boşluk doldurma, cümle tamamlama, soru-cevap, diyalog ve kompozisyon türlerinden oluşan bir karma yöntem kullandıkları ifade edilmiştir. Dördüncü alt problemimiz, dil öğretiminde kullanılan kitap, araç-gereçten kaynaklanan sorunları belirlemeye yöneliktir. Bu konuda öğretmen görüşleri incelendiğinde; yurt dışından gelen kitapların daha etkin olarak kullanıldığı, yerli kitaplannsa öğrenciyi yeterli düzeyde yönlendiremediği ve motive edemediği vurgulanmıştır. Yurt dışından gelen kitapların tümünde, dil becerilerinin (dinleme- konuşma, okuma-yazma) daha etkin olarak yapılandırıldığını ve hatta program olarak bu kitapları takip ettiklerini ifade etmişlerdir. Araç-gereç olarak en çok teybin kullanıldığı, bazı okullarda ise videonun da kullanıldığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The aim of this research is to identify the problems faced in teaching classes caused by the curriculum, evaluation, and books and instructional materials in language teaching at Anatolian and Intensive Language Teaching Highschools. For this purpose interviews were made with 31 foreign language teachers (25 English language teachers, 4 German language teachers and 2 French language teachers) at Atatürk, Gazi, Ankara and Mehmet Emin Resulzade Anatolian highschools, and Batikent, Çankaya and 50 nci Yıl Intensive Language Teaching highschools located in Ankara. For the survey questions used in the interview for this research, specialists' opinions and thoughts were taken before the implementation of the interview with the teachers. To identify the problems caused by the curriculum, which is the first subproblem, seven (7) questions were asked; the difficulties faced during teaching classes, which is the second subproblem, six (6) were asked; the problems caused or faced in evaluation, which is the third subproblem, five (5) were asked; and finally, the problems arising from course books and instructional materials, which is the fourth and last subproblem, seven (7) questions were asked. Twenty-five (25)open ended questions constituted the whole interview. In this research, the results concerning die subproblems have been reached based on the interviews conducted with the teachers of the listed highschools using the above mentioned questions. The interviews have been recorded on a tape and later analyzed. The opinions of the teachers concerning the subproblems are stated below. When the opinions of the teachers related to the problems caused by the curriculum are analyzed, it is obvious that the teachers do not have any idea about theIV curriculum and among the ones who say that they have, it is not obvious what they have understood from the curriculum. It has been observed that those who spoke about their course books when the question was about curriculum, and when content was mentioned they answered it in relation with the course book content The teachers stated that the weekly class periods in the curriculum are sufficient for the preparation classes whereas they were insufficient for the classes following the preparation year. When the views of the teachers related to the problems faced in teaching classes were analyzed, it has been found that over-crowded classes are the basis of all the other problems examined. It has been pointed out that there is not enough time to care for each student in class and because of this it negatively impacts on the classes' effectiveness and its potential for reaching its objectives. Although the student motivation in preparation classes is quite high, the motivation is lessening step by step after the preparation year. Another subproblem questioned the difficulties that teachers face while evaluating. When the answers to the subproblem are examined, it can be seen that most of the teachers did not have enough knowledge about the process of evaluation as they should have. It has been observed that the schools do not have item banks and that the teachers are preparing their own exam questions for the classes they attend. And furthermore, it has been understood that they do not have any familiarity relating with measurement and evaluation concepts like validity and reliability of their exam questions. It has been stated that they are using a mixed method like fill -in -the -blanks, sentence completion, question-answer, dialogues and essays as an exam technique. The fourth subproblem concerned the difficulties and problems arising from course books and instructional materials. When answers taken, are analyzed it can be seen that imported course books are used more effectively and that course booksprepared in Turkey are inefficient in directing and motivating students. It was stressed that all the course books brought fr^ and construction for the four skills in foreign languages (writing, speaking and reading, listening comprehension) and that they are used quite more effectively than the ones prepared in Turkey. Furthermore, teachers stated that they were following the books in a fragmented way. As the most -used instructional material, the tape was identified, and at some schools videos are also used in accordance with a book.