1310 h./ 1893 m. tarihli Erzurum fetva defterinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of Erzurum fatwa book from 1310 h. / 1893 m.
- Tez No: 537636
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Çalışmamızın konusunu 1310 h./ 1893 m. Tarihli Erzurum Fetva Defteri adlı el yazması teşkil etmektedir. Günümüz insanının önemli bir kısmının Osmanlıcayı bilmemesi, yeni nesilleri söz konusu mecmuaları araştırma ve öğrenme alanından uzak kılmaktadır. Bu konunun belirlenmesinin hedef ve amaçlarından biri mirasımıza sahip çıkmak ve bunu yeni nesillere tanıtma yolunda küçük de olsa bir katkıda bulunmaktır. Bundan dolayı mecmuanın muhtevasına konu olan meselelerin neler olduğunu, sorulan sorulara hangi kıstaslara ve usullere göre çözüm bulunduğunu, fetva merkezinin bölgesel olarak etki alanını ortaya çıkarmak hedeflenmiştir. Üzerinde çalıştığımız fetva mecmuasında Erzurum yöresinde yaşayan insanların karşılaştıkları özel durumlara ait fetvalar ortaya çıkarılmıştır. Bununla yöre özelinde hangi durumlardan dolayı fetva merciine müracaat edildiği, ayrıca müftülerin hangi ölçülere gere nasıl fetva verdikleri okuyucuya sunulmuştur. Toplumun her kesiminden geldiği görülen ve daha çok akitler, nikâh ve boşanma konularıyla ilgili sorulara Hanefi mezhebinin içtihadları çerçevesinde cevap verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is a manuscript book which is named as Erzurum Fatwa Book. It is based on the date of 1310 h/1893 m. The fact that a large number of people do not know the Ottoman language today is keeping the new generations away from research and learning. Our goal is to embrace our heritage and introduce it to new generations. Therefore, it is aimed to find out the items that cause the book to be written, the questions which are answered according to the criteria and the regional area of the fatwa center. Our study reveals the fatwas about the special situations and events occurring in Erzurum and its surroundings. By this way, it is aimed to learn how mufti gives fatwa according to which criteria. The questions about the subjects such as marriage and divorce wondered by the general public are answered according to the Hanafi sect.