Türkiye'de kamu yönetimi ile ilgili sorunların çözümünde ahlak ve adaletin rolü
Role of ethics and justice in solving the problems related with public administration in Turkey
  1. Tez No: 537647
  2. Yazar: ÖMER ÇAMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Türk kamu yönetimi, örgütsel yapısından ve işleyişinden kaynaklanan çok sayıda sorun ile karşı karşıyadır. Bu sorunlara tarihsel süreç içerisinde birçok çözüm önerileri getirilmiş, bunlardan bazıları uygulama fırsatı bulmuş bazıları ise başarılı olamamıştır. Sorunlar genel anlamda birbirleri ile bağlantılı olup, bir sorun diğer bir sorunun nedeni veya sonucu veyahut tetikleyicisi konumundadır. Bu durum Türk kamu yönetiminin sorunlarının ortak bir bakış açısı ile incelenmesini zorunlu kılmaktadır. Tüm sorunlar için ortak çözüm yolu olarak genellikle ahlak ve adalet kavramlarına vurgu yapılmıştır. Zira ahlak ve adalet, genelde toplumsal yaşamda özelde ise kamusal hizmetlerin sunulması için oluşturulmuş tüm kurumlarda düzenin sağlanmasını ve sorunların giderilmesini sağlayan temel kavramlardır. Bu çalışmanın temel varsayımı doğrultusunda 'Türk kamu yönetiminin sorunlarının çözümünde ahlak ve adaletin rolünün önemli olduğu' düşüncesi ile ahlak ve adalet temelli çözüm önerileri geliştirilmiştir. Bu amaçla, derinlemesine bir kütüphane araştırmasına dayan bu çalışmada öncelikle kamu yönetimi ve Türk kamu yönetimi hakkında bilgi verilmiş, devamında ahlak ve adalet kavramları açıklanmış ve son olarak Türk kamu yönetiminin karşı karşıya bulunduğu merkeziyetçilik, meşruiyet, personel yönetimi, insan hakları, şeffaflık, hesap verebilirlik, siyasallaşma, yozlaşma, kırtasiyecilik, denetim ve verimsizlik gibi sorunların çözümünde ahlak ve adaletin rolü tartışılmıştır. Çalışmada bu rolün önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish public administration is faced with so many problems generated from its organisatoinal structure and process. In order to solve these problems, so many sollutions were developped but some of them were succssful while some were unseccessful. Problems are related with each other and therefore one problem may be the reason, result or trigger of the other. This situation makes it compulsory to analyse the promlems that the Turkish public administration is faced with a joint poit of view. For the sollution of all problems the concepts of ethics and justice were emphasised generally. Because ethics and justice are the basic concepts for solving problems and maintaining the order in all institutions constituted for providing public or private services. Since the primary assumption of this study isthat 'the role of ethics and justice is significant for solving the problems of the Tukish public administration', the sollutions based on ethisc sand justice are developped. For this aim, in this study which is based on a wide ilbrary research, firstly the concepts of public administration and Tukish public administration are explained then the concepts of ethics and justice are elaborated, finally the role of ethics and justice in solving the pproblems that the Turkish public administration is faced such as centralisation, legitimacy, personnel administration, human rights, transperancy, accountability, politisisation, corruption, bureaucracy, surveillance and inefficiency are discussed. The study is concluded by arguing that this role is so significant.