Elasticity of substitution between capital and labour: An industry-level estimation for Turkey
Sermaye ve emek arasındaki ikame esnekliği: Türkiye için sektör düzeyinde bir tahmin
- Tez No: 537650
- Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sermaye ve emek arasındaki ikame esnekliği, iktisadi büyüme literatüründe fonksiyonel gelir dağılımı başta olmak üzere çeşitli analizlerde belirleyici rol oynayan önemli bir katsayıdır. Literatürü incelediğimizde ikame esnekliği katsayısının tahmininde veri setinin yapısı, üretim fonksiyonunun biçimi üzerindeki varsayımlar ve tercih edilen ekonometrik yöntem gibi faktörlerin belirleyici olduğunu görürüz. Bu çalışma, bahsedilen faktörleri göz önünde bulundurarak, sermaye ve emek arasındaki birim esneklik varsayımını içeren Cobb–Douglas üretim fonksiyonu yerine sabit ikame esnekliği (CES) üretim fonksiyonundan türetilen girdi talep denklemlerini kullanarak esneklik katsayısını tahmin etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, Türkiye İstatistik Kurumu'ndan alınan ve 2005–2015 dönemini kapsayan Yıllık Sanayi ve Hizmet İstatistikleri Mikro Veri Seti kullanılarak imalat, inşaat ve hizmet sektörleri için farklı esneklik katsayıları ve markup oranları tahmin edilmiştir. Böylece, sektör düzeyinde yapılan bu analiz, derneşik veri ile yapılacak bir analizin tahminlerde yol açabileceği yanlılıktan kaçınmamızı ve üretim faktörlerinin birbirini ikame etme durumlarını sektörlerin karakteristik özelliklerini de hesaba katarak yorumlamamızı sağlamıştır. Faktör içerimli teknik ilerlemenin (factor– augmented technical progress) de modellendiği analizde, doğrusal görünüşte ilişkisiz regresyon denklemleri (SURE) yöntemi ile elde edilen esneklik katsayısı tahminlerinin incelenen tüm sektörlerde birden düşük olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmada ayrıca her sektör için markup oranı hesaplanmış ve tüm sektörlerin farklı seviyelerde eksik rekabet özelliği gösterdiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The elasticity of substitution between capital and labour is a crucial parameter that plays a determining role in various analyses in the literature on economic growth, especially in the analysis of functional income distribution. Looking at the literature, we will see that the structure of data set, assumptions on the functional form, and choice of the estimation method are determining factors on estimates of the elasticity of substitution. Considering these factors, this study departs from the Cobb–Douglas assumption of unitary elasticity of substitution between capital and labour and estimates the elasticity parameter from input demands by using the constant elasticity of substitution (CES) production function. Using the Annual Industry and Service Statistics Microdata Set which is obtained from Turkish Statistical Institute and covers the period from 2005 to 2015, this study estimates different elasticity and markup parameters for manufacturing, construction, and services sectors. Therefore, an industry–level analysis enables us to avoid biases resulting from aggregation and allows us to interpret the substitutability of production factors by considering the characteristics of industries. In the analysis that also includes factor–augmenting technical progress, the elasticity parameter estimations obtained from linear seemingly unrelated regression equations (SURE) method are observed to be below unity in all industries. The study also calculates the markup rate for each sector and reveals that there is imperfect competition at different levels in each sector.