Do FED's unconventional monetary policy and CBRT's ROM facility affect Turkish banks' external borrowing?
FED'in geleneksel olmayan para politikası ile TCMB'nin ROM uygulaması Türk bankalarının yurtdışından borçlanmalarını etkiler mi?
- Tez No: 537651
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLDAĞ BAŞAK CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonometri, Maliye, Banking, Econometrics, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
2008 sonunda, FED, ev piyasası çöküşüne bir yanıt olarak para politikası faiz oranlarını sıfıra yakın seviyeye düşürmek zorunda kaldı. Bu politika cevabı yeterli bulunmadığı için, FED, bilançolarını 4,5 trilyon ABD Doları'na çıkararak kâğıt satın almaya başladı. Büyük ölçekli varlık alımları ile FED, kalan menkul kıymetlerin fiyatını artırmak ve nihayet yatırımları, dayanıklı tüketim malları ve daha riskli varlıkların fiyatlarını artırmak amacıyla, uzun vadeli menkul kıymetlerdeki getirileri düşürmeyi hedeflemiştir. FED'in geleneksel olmayan politikasının, o dönemde ucuz ve bol likiditeye sahip olan gelişmekte olan piyasalar üzerinde bazı yayılma etkileri oldu. Aynı dönemde, TCMB, bankaların Türk lirası zorunlu karşılıklarına yönelik döviz kullanabildikleri ROM imkânını uygulamaya koymuştur. Bu çalışmanın amacı, FED'in geleneksel olmayan para politikası ve TCMB'nin ROM uygulamasının, Olay İncelemesi, Regresyon Analizi ve VAR kullanarak Türk bankalarının dış borçlarını etkileyip etkilemediğini göstermektir. Olay çalışması, FED'in para politikasının dış borçlanma üzerinde önemli etkiye sahip olmasına rağmen, ikinci aşamada daha fazla etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Regresyon analizi ise FED ve TCMB politikalarının bankaların dış borçlanmalarını etkilediğine işaret etmektedir. Son olarak, VAR sistemi, hem FED'nin hem de TCMB'nin politikalarının bankaların yurtdışından borçlanmaları üzerinde etkili olabileceğini, ancak TCMB'nin etkisinin FED'le kıyaslandığında daha uzun sürdüğünü göstermektedir. Sonuç olarak, hem FED'in geleneksel olmayan para politikası hem de TCMB'nin ROM tesisi ile Türk bankalarının yurtdışından borçlanmaları arasında istatistiki bir ilişki olduğu ortaya konulmaktadır. Takip eden bir çalışmada, FED'in geleneksel olmayan para politikasının etkileri ve gelişmekte olan ülkeler üzerindeki etkileri, panel veri seti kullanılarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
At the end of 2008, FED had to reduce its monetary policy interest rates to near zero level as a response to house market collapse. As this policy response was not find as enough, FED started to purchase papers, which resulted in an increase of its balance sheet to 4,5 trillion U.S. dollar. By large scale asset purchases, FED targeted to lower the yields on longer-term securities in order to increase the price of remaining securities and finally, to increase investment, demand for consumer durables and the prices of more risky assets. FED's unconventional policy had some spillover effects on emerging markets who enjoyed cheap and abundant liquidity during that period. During same period, CBRT introduced ROM facility by which banks were able to use foreign exchange for their Turkish Lira reserve requirements. The aim of this study is to demonstrate whether FED's unconventional monetary policy and CBRT's ROM facility affected Turkish banks' external borrowings by using Event Study, Regression Analysis and VAR. The event study indicates that although FED's unconventional monetary policy had significant effects on the external borrowings, the second phase had more impact. Regression analysis also indicates that FED's and CBRT's policies affect banks' external borrowing levels. Finally, the VAR system indicates that both FED's and CBRT's policies may have effects on the external borrowing but the CBRT's effect lasts longer compared to FED's. As a result, both FED's unconventional monetary policy and CBRT's ROM facility have impacts on Turkish banks' external borrowings. For the following study, the impacts of FED's unconventional monetary policy and its effects on emerging countries would be studied by using panel data set.