Modern insan kaynakları trendleri ile oluşan yeni liderlik modeli'nin performans ve motivasyon ile ilişkisi
Relationship with performance and motivation of the new leadership model with modern human resources trends
- Tez No: 537655
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ÖZLEM KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnsanın iş süreçleri ile ilişkisinin, insanlığın var oluşu kadar eski olduğunu söylemek çok yanıltıcı olmaz. Küreselleşme, teknolojik gelişmeler, bilginin yaygınlaşması ve iletişim olanaklarının artması gibi faktörlerin etkisi ile daha esnek hale gelen çalışma hayatında; örgütlerin başarısı sahip oldukları insan kaynağını etkin bir şekilde yönetip yönetmediğine bağlıdır. Günümüz örgütleri, değişen çevreye ayak uydurmak için gerekli deneyim, yetenek ve uzmanlığa sahip ve ayrıca çalışanları ellerinden gelenden daha fazlasını yapmaları amacıyla motive etmek için gerekli olan duygusal beceri, duyarlılık ve uyum saglamış davranış biçimine sahip liderlere hiç olmadıkları kadar ihtiyaç duyarlar. Çalışmada, günümüzde faaliyet gösteren şirketlerin modern insan kaynakları trendlerinin etkisiyle gelecek yıllarda geleneksel yöntemlerden uzaklaşıp yeni ve daha basit yöntemlere doğru gösterdiği değişim incelenecektir. İnsan kaynaklarının ve insan kaynaklarında karşımıza çıkan yeniliklerin günümüzde ve gelecek yıllarda çalışma yaşamına etkisi değerlendirilecektir. Geleneksel personel yönetimlerinde karşımıza çıkan performans değerlendirmesi, organizasyon şeması gibi yöntemlerin mobilizasyonun etkisiyle yerini bıraktığı modern insan kaynakları trendleri ve bu trendlerin organizasyon süreçlerine etkileri üzerinde bir araştırma sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
It is not so misleading to say that the relation of man to business processes is as old as human existence. Globalization, technological developments, information dissemination and communication work that becomes more flexible with the effect of factors such as life; the success of the organizations effectively or not. Today's organizations need emotional skills, sensitivity, and adaptive behavior to motivate employees to have more experience, talent and expertise to keep pace with the changing environment, as well as leaders from their employees. The study will examine the changes that today's companies are moving away from traditional methods to new and simpler methods in the years to come, under the influence of modern human resources trends. Human resources and innovations that are anticipated in human resources will be evaluated in the present and future years. A survey will be made on modern human resources trends, such as performance appraisal, organizational schemes, etc., which have been neglected in traditional personnel management due to the influence of mobilization, and on the effects of these trends on organizational processes.