İlkokul çocuklarıyla felsefe yapmak üzerine nitel bir çalışma: Dördüncü sınıf örneği
A qualitative study on making philosophy with primary school children: Fourth grade example
  1. Tez No: 537665
  2. Yazar: FATMA ZEHRA KARASU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocuk edebiyatı eserlerini çocuklarla felsefe yapmak yoluyla inceleyerek, güncellenmiş Bloom taksonomisinin düzeylerine göre çeşitli örnekler sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda bu araştırma, çeşitli örnekler sunması bakımından önem arz etmektedir. Araştırmanın çalışma grubunda yer alan okul, tipik örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Çalışma grubunu Nevşehir ili Derinkuyu ilçesinde bulunan bir resmî ilköğretim kurumu oluşturmaktadır. Bu okulda 4. sınıfa devam eden 10 öğrenci, araştırmanın katılımcılarını oluşturmaktadır. Bu araştırma nitel araştırma deseninde bir eylem araştırmasıdır. Araştırmada nitel veri toplama yöntemlerinden gözlem, görüşme ve doküman incelenmesi kullanılmıştır. Çalışma 4 haftada, 20 saatte gerçekleştirilmiştir. Çocuklarla felsefe yapmak için ders planları hazırlanmış, hazırlanan planlar 4. sınıfa devam eden 10 öğrenciye araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Ders planları uzman görüşü alınarak seçilen Yeşil Parmaklı Tistu kitabından yararlanılarak oluşturulmuştur. Bu bağlamda,“isimler, duygular, gerçek-hayal, sevgi, mutluluk, arkadaşlık, iyilik-kötülük, özgürlük, adil olma, güzellik-çirkinlik”kavramlarından oluşan toplam 10 adet kavram felsefi açıdan irdelenmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yoluyla incelenmiştir. Araştırma sonucunda, işlenen 10 kavramın çocuk edebiyatı eserleriyle çocuklarla felsefe yapılarak irdelendiğinde öğrencilerin Bloom taksonomisinin üst basamakları olan çözümleme, değerlendirme ve yaratma düzeylerinde düşündükleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to philosophise with children and thus to reveal their cognitive levels. In accordance with this purpose, the study is significant in that it analyses the Works of children's literature and that it provides examples according to the levels of updated Bloom's taxonomy. The school included in the study group was chosen in typical sampling method. The school chosen for study group was a primary school located in Derinkuyu district of Nevşehir province. Thus, the study group was composed of 10 students who were the 4th graders in the above mentioned school. The study was conducted in the design of action research. It employs qualitative data collection methods and such methods as observations, interviews and document analysis. It was performed in 4 weeks and 20 hours. Lesson plans were made to philosophise with children and the plans prepared were implemented by the researcher with 10 fourth graders. The lesson plans were prepared on the basis of“Green Fingered Tistus”- which was chosen consenting expert opinion. 11 concepts in total containing the concepts of“names, emotions, friendship, real-imaginary, fairness, freedom, love, benevolence-evil, happiness and beauty-ugliness”were analysed from the perspective of philosophy. The data collected were put to content analysis. It was found following the philosophical activities done with children that they had begun to think at the upper stages of Bloom's taxonomy (analysing, evaluating, creating). Consequently, the analysis of the 11 concepts by philosophising with children through the works of children's literature demonstrated that children thought at the stages of analysis, evaluation and creation.