1923 yılından bugüne Türkiye'nin uluslararası göç politikaları ve sosyal-ekonomik etkileri
Turkey's international migration policies and its social-economic effects since 1923
  1. Tez No: 537666
  2. Yazar: NİHAN DEMİRHAN İNLİCELİLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI ÖZTOPCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Economics, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Göç geçmişten günümüze süregelen bir olgudur. Göç hareketleri hem göç alan hem de göç veren ülkeleri olumlu ve olumsuz etkilemektedir. Özellikle bireysel göç hareketlerine ek olarak yaşanan siyasi karışıklıklar ve olaylar sonrasında meydana gelen kitlesel göç hareketleri, göç olgusunun önemini daha da arttırmaktadır. Bu nedenle göç ve göç hareketliliğinin nedenleri önemli bir araştırma konusudur.
Özet (Çeviri)
Migration is an ongoing phenomenon from the past to the present. Migration movements affect both immigration counties and emigration countries with its positive and negative aspects. Especially, political turmoil, in addition to individual migration movements and mass migration movements that is experienced after events, increase the importance of migration fact even more. That is why migration and causes of migration mobility are an important research topic.