Türk Hukukunda demiryolu taşıyıcısının sorumluluğu
Liability of railway carrier in Turkish Law
  1. Tez No: 537668
  2. Yazar: ESRA ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL KULA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Ulaşım, Law, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
10-11 Aralık 1999 tarihli Helsinki Zirvesi'nde T.C.'nin AB adaylığı resmen kabul edilerek T.C. Katılım Ortaklığı Belgesi'nin hazırlanmasına karar verilmiş olup bu belgede yer alan AB üyeliği gerekliliklerinin hayata geçirilebilmesi için ise 19 Mart 2001 tarihinde“Avrupa Birliği Müktesebatı'nın Üstlenilmesine İlişkin Türkiye Ulusal Programı (Türkiye Ulusal Programı)”oluşturulmuştur. Bu programda yer alan öncelik belirlemeleri doğrultusunda bulunan ulusal mevzuatın AB Müktesebatı'yla uyumlaştırılması zorunluluğu uyarınca, ulusal lojistik faaliyetlerin küresel ölçekte yürütülebilmesi için, Türk demiryolu işletmeciliği serbestleştirilerek“tren”ve“altyapı”işletmeciliği şeklinde ayrıştırılmıştır. Ayrıca, demiryolu taşımacılığının T.C.'nin kurulduğu ilk yıllarda taşıdığı önem ölçütünde taşıma işlerindeki tercih edilirliğini artırmak üzere 24/04/2013 Tarih ve 6461 Sayılı“Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun”a ve bu kanuna dayalı olarak alt mevzuat düzenlemelerine yürürlük kazandırılmıştır. Demiryolu taşımacılığı hakkında yürürlükteki Türk Hukuku mevzuat düzenlemelerinde“demiryolu yük treni işletmecisi”şeklinde isimlendirilen demiryolu taşıyıcısının eşya taşıma işinden doğan sorumlulukları çalışmanın konusudur. Türk demiryolu mevzuat düzenlemeleri, çalışma konusu bakımından yürürlükteki normlar hiyerarşisi çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Republic of Turkey Accession Partnership Document decided to be prepared, after The Republic of Turkey's nomination to EU had been accepted officially at the Helsinki Summit held on 10-11 December 1999. To actualize requirements to be a member of EU in this document, Turkey National programme was released with regard to assumed Union Acquis on 19th March 2001. According to the bligation of having national legislation identifying prioritization in the direction of this programme aligned with Union Acquis, Turkish Republic Railway industry had been liberalized and separated as“train”and“infrastructure”in order national logistics activities to be maintained on a global scale. Furthermore, the extent of its importance to increase preferability of Turkish Republic railroad transportation in first years of its establishment, 24.04.2013 dated and 6461 numbered“Turkey Law on the Liberalization of Railway Transport”and bottom legislation arrangements based on this law were gained force. To sum up, the undertaken liabilities to carry ware by the railway carrier, which is named as railway train operator in present Turkish law legislative arrangements of railway transportation, is the subject of the study. In terms of the study subject, the present railway legislation regulations have been examined within the framework of the hierarchy of norms.