Türkiye'deki enerji işletmelerinin performanslarını etkileyen tedarik zinciri uygulamaları
Supply chain practices affecting the performance of energy companies in Turkey
  1. Tez No: 537715
  2. Yazar: OĞUZHAN NACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KAYALAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Enerji kullanımı farklı şekillerde kullanımı ile insanoğlunun varoluşundan bu yana hep var olmuştur. Kimi zaman enerji odun, su olmuş, kimi zaman petrol, kömür. Değişmeyen tek şey ise enerji kullanımı olmadan yaşamsal ve ticari faaliyetlerimizi gerçekleştiremeyecek olduğumuzdur. Türkiye'de nüfusun çoğalması, ticaretin gelişmesi ve üretimin artması enerjiye olan talebi yükseltmektedir. Türkiye enerji ihtiyaçlarını karşılamada, yerli kaynaklarının yanı sıra, ithal ettiği özellikle petrol ve doğal gaza kesinlikle ihtiyaç duymaktadır. Bu durum enerjinin taşınmasını, bu taşıma organizasyonun yapılması ve ülke içinde nihai tüketiciye dağıtılması operasyonlarını beraberinde getirmektedir. Yurtdışından ithal edilen enerji kaynaklarının azaltılmasına yönelik bir çok çalışma yapılmaktadır. En büyük yatırımlardan biri olan yenilenebilir enerjinin, Türkiye'de hızla yayılması enerji tedarik zincirine yeni bir boyut getirmiştir. Bu çalışma, enerji firmalarının tedarik zinciri kurarken nelere dikkat ettiklerini, kritik noktalarını ve bu uygulamaların genel performanslarına olan etkisini ortaya koymayı amaçlamıştır. Nitel çalışmaya uygun olarak yüz yüze gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda, enerji tedarik zincirinin, diğer sektörlerdeki tedarik zincirlerine göre daha az toleranslı olduğu ve zinciri tamamlayan oyuncuların kritik roller üstlendiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Energy use has always existed in different forms since the existence of mankind. Sometimes energy was wood, water, sometimes oil and coal. The only thing that does not change is that we will not be able to perform our vital and commercial activities without the use of energy. Turkey, increases the demand of energy because of the development of trade, increase in production and population. In order to meet the energy needs of Turkey, besides its domestic resources, it imports especially oil and natural gas. This brings about the transportation of energy, the organization of this transportation and the operation of distribution of final consumers within the country. There are many studies to reduce the energy sources imported from abroad. Renewable energy, one of the biggest investments, has brought a new dimension to the energy supply chain, which is spreading rapidly in Turkey. This study aimed to reveal what energy companies are paying attention to when setting up the supply chain, their critical points and their impact on the overall performance of these applications. It can be said that the energy supply chain is less tolerant than supply chains in other sectors and that players who complete the chain have a critical role as a result of face-to-face negotiations in line with qualitative work.