Popüler kültürün reklamcılığa etkilerinin TV sektöründe incelenmesi
A study on the influence of popular culture on advertising in the TV sector
  1. Tez No: 537716
  2. Yazar: NURGÜL İLETİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SAVAŞ ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Reklamcılık, Fine Arts, Radio and Television, Advertising
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Reklam, sosyal yaşantıyı yorumlamak ve popüler olan kültüre ayak uydurmak yolunda gelişen bir iletişim türüdür. Popüler kültür ve reklam arasında olan bu döngü, bu iki kavramı birbirine sıkıca bağlar. Her iki kavramda birbirinden beslenerek bir sonraki kuşağı etkiler. Popüler kültürün reklamcılığa olan etkileri, sosyal medya ve yeni nesil internet akımları sayesinde gün geçtikçe artmaktadır. Televizyon günlük yaşamda popüler olan veya popüler yapılmak istenen ögelere, gerçek manada popülerlik kimliğini kazandıran iletişim araçlarındandır. Günümüzde sosyal medya ve internet kullanımı giderek artsa da halen televizyon sektörü en geniş kapsamlı kitleye sahiptir. Popüler kültür, bir toplum kültürü olduğundan yani birçok kişi tarafından bilinmesi veya kabul edilmesi gerektiğinden, televizyon sektörünün genişliği popüler kültürün yayılmasını kolaylaştırmaktadır. Yapılan bu televizyon reklamlarındaki popüler kültür etkileşimleri incelemesinde, reklam kampanyalarının tüketiciye nasıl, hangi yollarla ve ne şekilde aktarıldıkları incelenmiş ve bu iki kavram arasındaki döngü araştırılmıştır. Ayrıca reklam sektörünün içerisinde bulunan kişilerle yapılan ropörtajlar sayesinde, reklamcılık ve popüler kültür arasındaki bağ stratejiden uygulama anına kadar birinci ağızdan gözlemlenmiş ve aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Advertising is a communicative channel that helps reveal insights on the daily social life and to adapt to popular culture. Popular culture and advertising are tightly bound in their relation, constantly influencing one another. Both concepts feed each other and affect the upcoming generation. The impact of pop culture on advertising grows stronger as internet trends and social media earn more credibility. Television is one of the medium that is utilised to grant the title of“popular”upon those chosen to be made so, or to those which have already become. Even though the use of social media and internet is spreading wider, the largest audience still belongs to the TV sector. Thus the TV sector allows for popular culture to grow and evolve, since the concept of“popularity”is generated by the general public, drawing power from its number of people. The range of the TV sector extends the influence of pop culture production. This study focuses on the confluence of popular culture and advertising through analysis of the introduced advertising campaigns, tackling the questions of what message was expressed, how and by what means were they delivered. The relation of advertising and pop culture is also examined, based on interviews with individuals from the advertisement industry, providing first-hand information and insight and on the advertising process from strategy to application.