Evlilik birliğinde sadakat yükümlülüğü
The obligation of loyalty in the conjugal union
  1. Tez No: 537733
  2. Yazar: BİLAL ATILKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL BADUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
“Evlilik Birliğinde Sadakat Yükümlülüğü”adlı tez çalışmasında başta TMK md. 185 hükmü temel dayanak olarak alınmış ve diğer mevzuat hükümleri ışığında eşlerin sadakat yükümlülüğü geniş kapsamlı olarak incelenmiştir. Evlilikler, toplumun temel yapısını oluşturan en önemli birliklerdir. Toplumu oluşturan bu önemli kurumun sağlıklı işleyişi, toplum düzenin sağlanması ve sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi için önem arz eder. Nitekim evliliklerin huzuru ve mutluluğu, doğacak nesillerin karakter ve kişilik gelişimini şekillendirmektedir. Bu sebeple eşlerin evlilik birliğindeki sadakat yükümlülüğü dolaylı da olsa toplum karakterini etkileyen bir kavramdır. Sadakat yükümlülüğünün zamansal kapsamı her ne kadar evlilik süreci ile sınırlı olarak düşünülse de başlangıcı ve devamı farklılık göstermektedir. Nitekim öğretide de üzerinde hem fikir olunan görüş, sadakat yükümlülüğünün nişanlılık sürecinde başladığıdır. Evlilik süreci ile devam eden sadakat yükümlülüğü ayrılık ve hatta boşanma davasının açılması ile de varlığını korumaktadır. Nitekim çalışma içerisinde sadakat yükümlülüğünün görünümleri zamansal çerçevesi içerisinde de değerlendirilmektedir. Ayrıca sadakat yükümlülüğünün bazı görünümleri, evlilik birliği sona erdikten sonra da etkisini göstermektedir. Eşlerin sadakat yükümlülüğü denildiğinde akla ilk cinsel sadakat kavramı gelmektedir. Hatta cinsel sadakat yükümlülüğünün zina eylemi ile ihlali düşünülür. Ancak cinsel sadakatsizlik sadece zina eyleminden ibaret olmadığı gibi sadakat yükümlülüğünün görünümleri de cinsel sadakatten ibaret değildir. Yine öğretide de geniş kapsamlı olarak kabul edilen görüşe göre sadakat yükümlülüğü ifadesi, cinsel, ekonomik, duygusal ve fiziksel sadakat yükümlülükleri şeklinde ayrımlar içermektedir. Sadakat yükümlülüğünün ihlali halinde uygulanabilecek kanun maddeleri çalışmanın son kısmında ele alınmaktadır. Sadakat yükümlülüğünün görünümlerine göre hem hukuki hem de cezai yaptırımlar uygulanabilmektedir. Ancak hukuki yaptırımlar detaylı olarak incelenmekle birlikte cezai yaptırımlar madde metni ile ifade edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın son başlığında hukuk gündemini son zamanlarda meşgul eden, üçüncü kişinin cinsel sadakatsizliğe iştiraki halinde sorumluluğu konusu üzerinde durulmuştur. Nitekim Yargıtay ve öğreti, aldatma fiiline iştirak eden üçüncü kişiye tazminat talebi yöneltilemeyeceği fikri üzerinde birleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis entitled“The Obligation of Loyalty in the Conjugal Union”primarily takes the provision of the article 185 of Turkish Civil Code as a fundamental ground and makes a comprehensive examination of spouses' obligation of loyalty in light of other legislation provisions. Marriages are the most important unions that constitute the fundamental structure of society. Healthy functioning of this institution, which makes up society, is crucial to maintain social order and raise healthy generations. As a matter of fact,peaceful and happy marriages shape the character and personality development of next generations. Hence, spouses' obligation of loyalty in the conjugal union affects the character of society, too. Even though the obligation of loyalty seems to be limited to the period of marriage in temporal terms, its starting time and continuance differ. As matter of fact, the doctrine involves a consensus on that the obligation of loyalty starts with engagement. The obligation of loyalty, which continues through marriage, is still in effect when the action for separation and even when the action for divorce is brought. This study evaluates the appearances of the obligation of loyalty in separate temporal scopes. However, the influences of some appearances of the obligation of loyalty manifest themselves even after the conjugal union comes to an end. It is sexual loyalty which comes into mind first when spouses' obligation of loyalty is mentioned. The obligation of sexual loyalty is considered to be violated by adultery. However, sexual disloyalty is not limited to adultery, and the obligation of loyalty does not cover sexual loyalty only. The doctrine also has a wide consensus on that the term“the obligation of loyalty”can be divided into sexual loyalty, economic loyalty, emotional loyalty, and physical loyalty. The articles that can be applied to the spouse violating the obligation of loyalty are addressed in the final part of the study. Both legal and penal sanctions can be applied depending on the appearances of the obligation of loyalty. However, though legal sanctions are examined in detail, penal sanctions are tried to be presented through article texts in this study. The last title of the study focuses on the liability of the third person involved in sexual disloyalty, which has been occupying the legal agenda recently. As a matter of fact, Court of Cassation and the doctrine have a consensus on that no compensation can be claimed from the third person involved in the act of cheat.