Boşanma sürecinde eşlerin hak ve yükümlülükleri
Rights and obligations of spouses during the divorce process
  1. Tez No: 994816
  2. Yazar: HALİL TARIK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ATAMULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 41. maddesi“Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar”hükmünü taşımaktadır. Eşler arasında evlenme ile evlilik birliği kurulmuş olur. Eşlerin evlilik birliğini sonlandırmak istemesi halinde ise boşanma dava süreci başlamaktadır. Boşanma dava süresince hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesi gerekmektedir. Evlilik birliği sona erene kadar eşler eşit haklara sahip olup, eşlerden biri için hak olan diğer eş için yükümlülük oluşturur. Türk Hukukunda kusura dayanan boşanma sistemi kabul edilmiş olup, eşlerin anlaşmalı boşanma hali ve istisnai durumlar dışında boşanabilmeleri için eşlerden birisine veya her ikisine kusur atfedilmesi gerekmektedir. Kusura dayanan boşanma sistemimizden kaynaklı olarak, eşlerin boşanma sürecindeki hak ve yükümlülükleri uzun yıllar devam etmektedir. Boşanma sürecinin uzunluğu nedeniyle özellikle çocuklar olmak üzere eşlerin korunması, eşlerin barınması, geçimi, çocukların bakımı, eğitim ve gözetimi açısından hak ve yükümlülüklerin bilinmesi gerekmektedir. Boşanma sürecinin uzunluğu ve özellikle bu süreçte eşlerin devam etmekte olan sadakat yükümlülüğü nedeniyle eşlerin uzun yıllar yeniden aile birliğini kurabilmek için beklemesi gerekmekte, yaşın ilerlemesi ile birlikte çocuk sahibi olma ve yeni bir eş bulma imkanı azalmaktadır. Boşanma sürecinin uzunluğu, kusura dayanan boşanma sistemi nedeniyle aile birliği içerisinde kalması beklenen en mahrem konuların dahi yargı önünde tartışılması, boşanma süreci sona erene kadar yüklenen yükümlülükler, bireylerin aile kurumu içerisinde yaşama isteğini azaltmaktadır. Çünkü ihtiyaç hissedildiği anda boşanamayacağının bilinmesi, evlilik düşüncesi içerisinde olan bireyleri evlilikten uzaklaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Article 41 of the Constitution of the Republic of Turkey states that“The family is the foundation of Turkish society and is based on equality between spouses. The State shall take the necessary measures and establish the necessary organizations to ensure the peace and well-being of the family, especially the protection of mothers and children, and the teaching and implementation of family planning.”Marriage establishes a marital union between spouses. If the spouses wish to terminate their marriage, the divorce process begins. During the divorce proceedings, it is necessary to determine the rights and obligations of the parties involved. Until the dissolution of marriage, spouses have equal rights, and what is a right for one spouse constitutes an obligation for the other. Turkish law adopts a fault-based divorce system, requiring that one or both spouses be found at fault in order to divorce, except in cases of amicable divorce and exceptional circumstances. Due to this fault-based divorce system, the rights and obligations of spouses during the divorce process can continue for many years. Due to the length of the divorce process, it is essential to understand the rights and obligations of spouses, especially regarding children, their protection, housing, livelihood, childcare, education, and supervision. The length of the divorce process, and particularly the ongoing obligation of fidelity during this period, often requires spouses to wait for many years before re-establishing their family unit. As they age, the possibility of having children and finding a new spouse decreases. The length of the divorce process, the fact that even the most intimate matters expected to remain within the family are discussed in court due to the fault-based divorce system, and the obligations imposed until the divorce process is finalized, reduce individuals' desire to live within the family institution. The knowledge that they cannot divorce whenever they feel the need to do so discourages those considering marriage from doing so.